Dr Miroslav Kojadinović, član ekspertske komisije za Energetsku efikasnost u njemačkom parlamentu tvrdi da je njemačka ekonomija u najvećoj krizi u poslijeratnoj istoriji.
-Prema prognozi, ona se smanjuje treću godinu zaredom. Investicije se smanjuju već 5 godina, što znači nedostatak radnih mjesta u budućnosti – pojašnjava Kojadinović.
Njemačku privredu, kaže Kojadinović, podržava isključivo državna potrošnja, koja je porasla za oko 12%.
-Bez obzira što se izborni programi vlasti nikada ne realizuju 1:1, vodeći ekonomisti pretpostavljaju da izborni program nijedne stranke neće moći da okonča slab rast ekonomije u Njemačkoj. Mnogi prijedlozi stranaka idu u pravom smjeru, ali izgledaju neadekvatni s obzirom na srednjoročne izazove – smatra Kojadinović.
Umjesto borbe za stvaranje bogatstva, Kojadinović ukazuje da stranke imaju tendenciju da vode bitku za distribuciju bogatstva.
-Oni se fokusiraju na mala izborna obećanja, garantujući građanima njihove uobičajene zone komfora, da tako kažem, prosperitet bez napora. Na primjer, obećavaju se stabilne penzije i poreske olakšice. Kako će se to finansirati nije navedeno. Radi se o očuvanju mnoštva koncepta koji nisu održivi. A po mom mišljenju nedostaje hrabrosti za promjenu – dodaje Kojadinović.
Prema njegovim riječima nijedna stranka ne ocrtava „model prosperiteta“ budućnosti.
Demografski problemi Njemačke
-Konkretno, nema uvjerljivih odgovora na dvostruku krizu s kojom se suočava njemačka ekonomija, a to je početak 15-godišnje faze starenja društva i promjena globalnih ekonomskih uslova koji stavljaju njemački poslovni model pod pritisak. te globalizacijski puč, koji je na snazi od 1990. godine, bliži se kraju – rekao je Kojadinović.
On je dodao da Njemačka više nema koristi od dinamično rastućeg bruto domaćeg proizvoda svojih partnera.
-Dok istovremeno, Kina pokreće izvoznu ofanzivu. Navešću samo jedan važan primjer, Kina proizvede gotovo polovinu svih automobila koji se prodaju širom svijeta svake godine i tjera njemačke proizvođače automobila s tržišta. Potencijalni tarifni rat također prijeti da poremeti globalnu trgovinu – navodi Kojadinović.
U zavisnosti od scenarija, kaže Kojadinović, Njemačka bi zbog starenja društva mogla izgubiti do pola miliona radnika godišnje.
-Rezultat je smanjenje obima posla. Bez povećanja produktivnosti, to znači opadajući trend rasta, gubitak dodatne vrijednosti i na kraju probleme finansiranja socijalne sigurnosti. Nijedan izborni program ne sadrži sveobuhvatan koncept za suprotstavljanje tome – rekao je Kojadinović.
Demografski problemi ne mogu se prema Kojadinovićem riječima riješiti samo imigracijom koja može biti opasna ako se ne radi pravilnim procesom.
-Dinamiziranje starosne granice za odlazak u penziju u zavisnosti od očekivanog životnog vijeka čini se tabu temom. Na primjer, govori se o mobilizaciji većeg broja žena, ali postoji nedostatak pouzdane brige o djeci.
Nedostaje smjer za budući rast, kao što je promovisanje inovativnih tehnologija i poslovnih modela usmjerenih na budućnost. Nedostaju praktični podsticaji za investicije koje generišu dugoročni rast. Ostaje nejasno kako tačno ulagati u oronulu infrastrukturu i kako smanjiti birokratiju, što bi dovelo do povećanja produktivnosti – zaključio je Kojadinović.
Izvor: ISTOK