Obnova diplomatskih odnosa između Savezne Republike Nemačke i Jugoslavije, čiji je Srbija bila deo, dogodila se davne 1951. godine. Politički odnosi su se znatno poboljšali nakon pada Berlinskog zida i raspada Jugoslavije. Nažalost, Nemačka je bila jedan od ključnih aktera u priznavanju nezavisnosti bivših jugoslovenskih republika.
S druge strane, ekonomski odnosi dve zemlje su u stalnom usponu. Ova evropska zemlja je jedan od najvećih trgovinskih partnera Srbije, sa značajnim investicijama u različitim sektorima, uključujući automobilsku industriju, energetiku i IT sektor. Prema podacima iz 2023. godine, trgovinska razmena između dve zemlje dostigla je rekordne nivoe, sa tendencijom daljeg rasta, koje je ne samo Srbiji nego i celoj EU preko potrebno.
Primera radi, Nemačka razvojna banka (KFW) igra ključnu ulogu u finansiranju projekata u Srbiji, ali i podržava projekte koji se odnose na energetsku efikasnost, obnovljive izvore energije, vodovod i kanalizaciju, kao i urbanu infrastrukturu. Do sada je KFW uložio više od dve milijarde evra u Srbiju kroz povoljne zajmove i nepovratna sredstva.
Kako će se trenutna situacija u Nemačkoj odraziti na evropske integracije Srbije?
Nemačka aktivno podržava Srbiju na njenom putu ka članstvu u Evropskoj uniji. Ovo uključuje pomoć u sprovođenju neophodnih reformi, posebno u oblastima vladavine prava, borbe protiv korupcije i slobode medija. Pruža podršku i kroz različite EU fondove i programe, usmerene na unapređenje infrastrukture i ekonomski razvoj. Sve ove inicijative imaju za cilj da unaprede životni standard građana Srbije. U slučaju da se nemačka ekonomija sruši do te mere da joj nema povratka, vidim ekonomski problem ne samo u Srbiji nego u celoj EU, problem zaduživanja kao i bankrot nekoliko država.
Iako postoje političke nesuglasice, posebno oko pitanja Kosova, ekonomska i kulturna saradnja nastavlja da raste. Nakon novih izbora u februaru očekujem da Nemačka postane stabilnija i brža u sprovođenju reformi koje su potrebne celoj zemlji.
Glavne političke nesuglasice između Nemačke i Srbije odnose se na nekoliko ključnih pitanja. Plašim se da su one i odlučne na EU putu Srbije. Nemačka je priznala nezavisnost Kosova 2008. godine, a znamo da je ono neizostavni deo Srbije. Ovo pitanje je izvor stalnih tenzija i neslaganja između dve zemlje. Takođe, Srbija ima bliske odnose sa Rusijom, dok Nemačka zauzima stroži stav prema Moskvi. Ova razlika u spoljnopolitičkim stavovima često dovodi do nesuglasica, a bojim se i daljeg konflikta ne samo sa Nemačkom, nego i EU.