BEOGRAD – Veliki broj oporavljenih od virusa korona u Srbiji želi da donira krvnu plazmu i na taj način pomogne onima koji još biju bitke sa “kovidom 19”, a u tamošnjem Institutu za transfuziju krvi ističu da najveći broj davalaca očekuju u narednom periodu.
Srbija je ušla u drugu fazu borbe protiv virusa korona i pokrenula kampanju “Doniraj plazmu, spasi život”, a specijalista transfuziolog u Institutu za transfuziju krvi Srbije Marko Saračević kaže za “Glas Srpske” da je interesovanje pacijenata oporavljenih od bolesti “kovid 19” za program doniranja krvne plazme veliko.
– Svakodnevno se javljaju potencijalni davaoci i zakazuju im se termini za pregled, dodatna testiranja i samu proceduru plazmafereze. Kako je neophodan uslov da prođe 21 dan od negativnog testa, najveći broj davalaca se tek očekuje – rekao je Saračević.
Pojasnio je da plazmu mogu donirati oni koji su imali potvrđenu infekciju virusom korona, oporavili se i imaju jedan negativan nalaz.
Osim toga, dodao je Saračević, davalac mora da ispunjava sve kriterijume koji su određeni za selekciju davalaca krvi, a to između ostalog znači da mora biti stariji od 18 i mlađi od 60 godina i da nema hronične, maligne ili autoimune bolesti.
– Doniranje krvne plazme se obavlja afereznom procedurom, plazmaferezom, pomoću aparata separatora krvnih ćelija i komponenata. Primenjuju se setovi koji su sterilni, za jednokratnu upotrebu, što znači da se za svakog davaoca koristi novi set. U toku procedure iz krvi davaoca se prikuplja samo određena količina plazme, 600 mililitara, a svi ostali sastojci krvi se vraćaju davaocu – pojasnio je Saračević i dodao da procedura traje između 40 i 60 minuta te da nije bolna za davaoca, a plazma se zamrzava i čuva u skladu sa preporukama za rekonvalescentnu plazmu i zakonskom regulativom. Saračević je istakao da jedna osoba može donirati krvnu plazmu na 15 dana, a minimalan period koji mora da prođe između davanja je 48 časova.
On je istakao da je početak i način primjene krvne plazme u liječenju “kovid 19” u nadležnosti ljekara kliničara koji liječe pacijente.
– U svetu je u toku veći broj kliničkih ispitivanja o primeni krvne plazme u lečenju “kovida 19” i svi prate rezultate i razmenjuju iskustva – rekao je Saračević.