GRADIŠKA – Na većini parcela u Lijevče polju i Potkozarju, najvećoj žitnici Republike Srpske poslije Semberije, žetva pšenice se privodi kraju. Prinosi su između četiri i pet tona po hektaru, mada je na pojedinim parcelama to i znatno više.
Uz kombajne već uveliko rade i kalkulatori, jer počinju pregovori o otkupnoj cijeni žita.
Goran Šušnjar iz Donjih Karajzovaca kod Gradiške imao je rod od 5,5 tona po hektaru, što je znatno ispod prosjeka.
-Pamtimo i bolji rod, ovim baš i nisam u potpunosti zadovoljan. Problem je u nedostatku vlage u periodu nalijevanja zrna, što se loše odrazilo na prinose. Kvalitet je dobar, ali je izostao prinos koji je ispod očekivanog od 4,5 do 5,5 tona po hektaru. Kada se uzme u obzir troškovi sjetve, prinos i očekivane cijene otkupa sa subvencijom resornog ministarstva poljoprivrede od 500 KM, na nuli smo – kazao je Šušnjar.
Prema riječima Šušnjara zasijao je 50 hektara pšenice, 15 zobi i 65 hektara kukuruza.
Bez navodnjavanje teško spasiti kukuruz.
-Kukuruz za sada je dobar, ali bojim se kako najavljuju velike suše da bi moglo uticati na prinos – rekao je Šušnjar.
Više od 200 poljoprivrednih mašina i priključaka mađarske proizvodnje uručeno je poljoprivrednicima u Republici Srpskoj u okviru prvog programa podrške Vlade Mađarske.
-U oba kruga sam aplicirao za priključke mađarske proizvodnje. U prvom krugu sam dobio dvije mašine, dok u drugom krugu očekujem još jednu mašinu a to je adapter za kombajn za kukuruz – rekao je Šušnjar.
Šušnjar pored poljoprivredne proizvodnje na farmi ima oko 100 junadi.
I većina drugih sagovornika portala “Moja Gradiška” u Lijevču kažu da će prvo žitom napuniti vlastite ambare, a samo višak ustupiti otkupljivačima.
Ministarstvo poljoprivrede
Žetva pšenice u Republici Srpskoj završena je na 90 odsto usjeva, a prosječan prinos je šest tona po hektaru.
-Neki proizvođači imaju i značajniji prinos – devet ili deset tona po hektaru. I kvalitet zrna je znatno bolji u odnosu na prethodnu godinu – izjavio je Srni pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Saša Lalić.
On je dodao da je i otkupna cijena pšenice bolja nego lani, te se kreće od 0,35 KM po kilogramu pšenice lošijeg kvaliteta do 0,38 KM po kilogramu boljeg zrna.
-Sa podrškom Ministarstva, koja iznosi 580 KM po hektaru, biće sigurno bolja situacija za proizvođače – rekao je Lalić.