Mladi u Gradiški su zainteresovani za otvaranje zanatskih radnji i malih preduzeća kako bi vlastitom inicijativom obezbijedili radno mjesto, naglašavaju u opštini Gradiška.
Lokalna uprava je krajem novembra potpisala ugovore sa petoro mladih preduzetnika opredijeljenih za privrednu djelatnost.
Oni su započeli različite i perpsektivne poslove ali zbog nedostatka novca ne mogu napredovati.
– Prepoznali smo njihov potencijal, dobre ideje i perspektivnu poslovnu opredijeljenost. Zato nastojimo kroz vlastite programe ili u saradnji sa međunarodnim organizacijama pomoći mladima da obezbijede posao za sebe, porodicu pa čak i da zaposle druge – rekla je Dragana Ilić, šefica Kabineta načelnika gradiške opštine.
Programom podsticaja ekonomskog razvoja i zapošljavanja opština je dodijelila donacije u novcu u ukupnom iznosu 56.000 KM.
Ovaj novac, ravnomjerno finansiran iz opštinskog budžeta i Projekta unapređenja lokalnog upravljanja (MEG), koji finansira Vlada Švicarske, a provodi Razvojni program UN-a, dobili su samostalni preduzetnici koji su prošle godine registrovali djelatnost.
Donacije su namijenjene za kupovinu osnovnih sredstava i opreme. U tome izabrani korisnici odnosno mladi preduzetnici učestvuju sa 20 odsto novca.
– Skupština opštine Gradiška je usvojila Program podsticaja ekonomskog razvoja i zapošljavanja. To daje šansu mnogima da sami kreiraju programe, da zamisli uspješno predoče, a opština će uvijek biti na usluzi u stručnom, novčanom, materijalnom i svakom drugom pogledu uključujući dodjelu placeva u poslovnim zonama po stimulativnim uslovima – naglasila je Ilićeva.
Ivan Ivaštanin iz Gradiške bavi se obradom metala CNC tehnologijom i konkurisao je za ovu donaciju. On kaže da ima jednog zaposlenog ali da će uz pomoć donacije nabaviti opremu vrijednu 13.000 KM.
To će mu omogućiti povećanje proizvodnje i nova radna mjesta.
– Mnoge poslove sam odbio zato što nisam posjedovao alate i opremu. Uvjeren sam da ću novac opravdati, obezbjediti veću produktivnost i kvalitet – rekao je Ivaštanin.
Dragan Đukanović iz Trošelje opredjelio se za uzgoj ribe.
– Donatorskim novcem od 7.000 KM planiram nabaviti opremu za ribnjak i proizvodnju riblje mlađi. To će omogućiti povećanje proizvodnje i poboljšati uslove rada. Jedan od ciljeva, osim plasmana ribe je razvoj sportsko – ribolovnog turizma na vlastitom ribnjaku – rekao je Đukanović.
U opštinskim razvojnim službama, kažu da mnogi prilikom konkurisanja za donacije ne uspijevaju napisati prihvatljive projekte.
– Pomoć opštine na tom prvom koraku ne izostaje, važno je da nam se kandidati za pokretanje ili unapređenje vlastitog biznisa obrate na vrijeme, da inciraju konsultacije. Dokaz tome je i najnoviji primjer, gdje u prvom pokušaju niko od mladih preduzetnika koji su dobili novac, nije napisao prihvatljive programe. Tek kada su se uključile opštinske službe, to je dalo željeni rezultat – kaže Zoran Adžić, načelnik opštine koji naglašava bitnu ulogu Razvojne agencije.
Iskustvo Nemanje Šinika
Nemanja Šinik (25) iz Kruškika kod Gradiške je poslije završetka srednje škole, nabavio i iznajmio mehanizaciju te počeo da se bavi građevinarstvom. Još nije konkurisao za donacije jer mu je potrebna stručna pomoć u pisanju projekata te donacije ili povoljni krediti.
– Ukoliko bi uspio da se snađem, ovdje bih ostao da živim i ne bih pomišljao na odlazak bilo gdje – kazao nam je Šinik.
Izvor: Srpskainfo.com