GRADIŠKA – Crkva brvnara u Romanovcima, posvećena svetom Nikoli, vjekovni je svjedok istrajnosti srpskog naroda koji želi da sačuva svoja vjerska obilježja. Za ovu crkvu se vjeruje da potiče iz 18. vijeka. Zna se da je do sada promijenila tri krova, a došlo je vrijeme za novu obnovu.
Paroh mašićki Petar Jovanović ističe da krovište crkve prokišnjava, ali da unutrašnjost crkve još uvijek nije ugrožena.
„Pripreme su krenule prije nekoliko godina i sad je krajnje vrijeme da počnemo sa sanacijom. Imamo projekat, inicijalna sredstva i možemo krenuti u obnovu. S obzirom da su to veoma spori radovi, ručni i da nema mnogo majstora, obnova će ići sporije“, rekao je paroh Mašićki.
Inicijativu za obnovu crkve podnijela je Parohija mašićka zajedno sa Republičkim sekretarijatom za vjere, a Vlada Republike Srpske je na 80. redovnoj sjednici usvojila Informaciju o potrebi odobravanja pomoći za izvođenje hitnih sanacioih radova na obnovi kompleksa.
Dario Drinić, načelnik za saradnju sa SPC u Sekreterijatu za vjere Vlade Republike Srpske istakao je da je 1999. godine crkva renovirana ali tada taj posao nije izveden u potpunoj saglasnosti i preporukama Zavoda za zaštitu spomenika. „Naša želja i zamisao je da obnova bude izvedena kako treba. Obnova osim obnove hrama uključuje i obnovu čitavog kompleksa, zvonika i pripadajuće sale za narod. Neophodno je ograđivanje kompleksa, kako Zavod insistira, kako bi se sačuvala ljepota hrama“ rekao je Drinić.
Vlada je dala saglasnost da Javno preduzeće šumarstva ,,Šume Republike Srpske“ dodijeli, ukupno 30 kubnih metara hrastove građe, bez naknade, za potrebe vršenja krovopokrivačkih radova i radova na zvoniku na Staroj crkvi svetog Nikole u Romanovcima.
Tomislav Kovačević, v.d. direktora Šumskog gazdinstva Gradiška rekao je da je učešće Šuma Srpske u obnovi na veliku radost jer vrijednost hrasta je nemjerljiva sa duhovnom vrijednošću obnove istorijskog spomenika.
U obnovi najstarijeg sakralnog objekta u Lijevču učestvovaće i Gradska uprava Grada Gradiška sa donacijom u iznosu od 10.000KM. Zoran Adžić, gradonačelnik Gradiške istakao je da crkva svetog Nikole u Romanovcima nikad nije bila rušena i da kroz vijekove mnogo doprinosi duhovnom životu stanovništva što svjedoči i vjenčanje Petra i Milke Kočić koji su se upravo u toj crkvi vjenčali 1904. godine.
Obnova romanovačke brvnare, jednog od najstarijih srpskih aktivnih vjerskih parohijskih objekata u Bosanskoj Krajini, povjerena je Draganu Šašiću iz Javorana, a kraj obnove ovog nacionalnog spomenika Bosne i Hercegovine očekuje se tokom naredne godine.
Izvor: RTVG