Pomjeranje sata za jedan sat unaprijed tokom ljetnih mjeseci, uobičajena praksa u Evropi i Sjevernoj Americi, može uzrokovati zdravstvene tegobe i imati niz štetnih posljedica, tvrde naučnici.
Prelazak na ljetnje računanje vremena kratkoročno znači sat vremena kraći san, ali dugoročno donosi duže trajanje dana tokom šest mjeseci od kraja marta do kraja oktobra.
Međutim, naučna istraživanja su pokazala da će pomjeranje sata sa 2 na 3 sata u nedjelju 26. marta vjerovatno rezultirati povećanjem broja srčanih i moždanih udara, izazvati rast broja saobraćajnih nesreća, smanjiti radnu sposobnost.
Pritom, neće rezultirati smanjenjem potrošnje električne energije, suprotno nekadašnjim vjerovanjima.
Prema podacima nedavno objavljenim u jednom naučnom časopisu, dan nakon prelaska na ljetnje računanje vremena, savezne sudije u SAD su sklone da daju u prosjeku pet posto duže zatvorske kazne, nego u sedam dana ranije ili sedam kasnije.
Naučnici tvrde da čak i manji poremećaji ustaljenih obrazaca spavanja mogu imati značajne posljedice.
– Naša studija ukazuje na to da nagle, pa i male promjene ritma sna mogu da imaju štetan učinak – istakao je Amnet Sandhu sa univerziteta u Koloradu, čija je studija bolničkih podataka otkrila skok od 25 odsto srčanih udara u ponedjeljak, dan nakon početka ljetnjeg računanja vremena.
Ljetnje računanje vremena, koje ove godine traje do 29. oktobra, usvojeno je za vrijeme Drugog svjetskog rata kao mjera štednje struje. Logika je bila da duže trajanje dana znači da će ljudi manje sati provoditi uz rasvjetu.
Praksa se ustalila u većem dijelu Sjeverne Amerike i Evropi, ali ne i u većini drugih zemalja svijeta.
Studije su do sada uglavnom pokazale da promjena računanja vremena ne donosi i značajnije uštede električne energije.
Ukidanje ljetnjeg računanja vremena – odnosno ukidanje povratka na zimsko računanje – u Sjedinjenim Državama je moguće jedino zakonodavnom odlukom američkog Kongresa. Savezne države nisu dužne da pređu na ljetnje računanje vremena, ali su obavezne od novembra do marta da praktikuju standardno, zimsko računanje vremena.
Zakonodavci u nekim saveznim državama već su pokušavali da proguraju zakone kako bi se ljetnje računanje vremena potpuno ukinulo, ali do sad je to uspjelo jedino Arizoni i Havajima.
Autor: (A.Z.) – Avaz.ba