U osnovnim i srednjim školama gradiške i srbačke opštine drastično se smanjuje broj učenika, upozoreno je na nedavnim sednicama opštinskih skupština.
Mara Cvijanović Delević, odbornica u Skupštini opštine Srbac naglasila je poražavajuće podatke iz Centra srednjih škola. U ovoj ustanovi je tokom poslednjih nekoliko godina “nestalo” više od sedam odelenja sa 180 učenika. Uzrok je, kazala je Cvijanović Delević, odlazak mladih u inostranstvo, a potom i pad nataliteta.
– Prošle godine izdvojeno oko 1.800 KM za nagrade najuspešnijim maturantima. Ove godine bi trebalo, u skladu sa mogućnostima povećati taj iznos – upozorila je ova odbornica čiji apel su u lokalnoj vlasti odgovorno shvatili te ekspresno odlučili da se za nagradeove godine rezervišu 3.000 KM. Kazali su da je ovo, pre svega dobar gest a da će celu problematiku, koja se odnosi na kompletno školstvo srbačke opštine, detaljno analizirati i doneti efikasnije mere. Konkretnim podacima o odlasku učenika oglasili su se i u dve gradiške osnovne škole, “Sveti Sava” u Dubravama i “Kozarska djeca” u Kruškiku.
– Iz naše škole od septembra do sada otišlo je petnaest učenika. Njihove porodoce odselile su u inostranstvo. To je za nas veliki gubitak koji se mora odgovorno shvatiti i analizirati – kazala je “EuroBlicu” Rajna Soldat, direktorka OŠ u Dubravama.
Njena koleginica Zora Malešević iz Kruškika pored Gardiške ima iste porobleme.
– Desetak učenika otišlo je tokom ove školske godine iz naše škole. Oni su napustili RS i BiH te otišli sa roditeljima u evropske zemlje. Time je nastavljen višegodišnji trend smanjenja broja učenika – kazala nam je Zora Malešević, direktorica Osnovne škole u Kruškiku.
U većini mesta gradiške opštine, nastava se izvodi sa deset i manje đaka u četiri razreda. Prethodno su škole zatvorene u desetak sela u Potkozarju i Lijevče polju a školske zgrade opustele. To se loše odrazilo i na srednje škole, posebno Gimanziju gde nekoliko godina ne uspevaju upisati planirani broj učenika i odelenja. Na problem prekograničnih migracija, posebno odlazak omladine ukazano je i na sednici Skupštine opštine u Gradiški.
Odbornik Mirko Pisarić zatražio je od opštinske vlasti da utvrdi podatke o odlasku stanovništva, da ih obelodani i predloži rešenja kojima će nepovoljnu situaciju bitnije promeniti u pozitivnom smislu. Stalno smanjenje broja dece i učenika, smatraju u lokalnoj upravi u Gradiški, ne može se odvojiti od problematike smanjenja stanovništva i pustošenja kuća te celih naselja.
-Sasvim odgovorno smo shvatili taj problem.
Na lokalnom nivou pokušavamo različitim vidovima stimulisati natalitet, nagraditi uzorne učenike, usaglasiti školske programe sa potrebama tržišta rada. Takođe smo svesni da bez intenzivnijeg zapošljavanja, posebno u privredi i poljoprivredi, ne možemo očekivati napredak – kazao je za “EuroBlic” Zoran Adžić, načelnik Gradiške rekavši da, ukoliko roditelji ovde nemaju posla, oni moraju promeniti životnu sredinu a time i za svoje potomke potražiti svetliju budućnost.
Srpčani otišli u Banjaluku
Opština Srbac koja, po poslednjem popisu, ima manje od 20.000 stanovnika, suočena je sa velikim migracijama. To potvrđuje i pustoš u gradu, gde oko podneva na glavnom trgu i šetalištu nema gotovo nikoga.
– Nekada je u svako doba dana na ulici, u centru grada ispred Opštine, bilo mnogo ljudi. Sada je prava retkost sresti bilo koga. Neki u šali kažu da su svi Srpčani otišli u Banjaluku. To je istina ali su otišli i mnogo dalje i to bez povratka – smatraju naši sagovornici u ovom lijevčanskom gradiću.
Blic