GRADIŠKA – Više od 500 stanova je u izgradnji a još toliko je izgradjeno i useljeno u poslednje dvije godine u Gradišci.
Među najljepšim novim naseljima je savska obala sa modernim vilama.
U tim kućama mahom ne živi niko, pa su se investitori dosjetili da na tim mjestima grade višespratnice sa poslovnim prostorima i stanovima.
Ipak, mnogi stariji stanovnici sa posebnom nostalgijom doživljavaju uklanjanje starih kuća, koje je u velikoj mjeri načeo zub vremena.
-Takve kuće se nigdje u svijetu ne ruše, to država otkupi i restaurira. Jedino kod nas se otkupe i na tom mjestu “nikne” zgrada. Trebalo je ostaviti barem jednu ulicu u starom ambijentu, sa kaldrmom i autentičnom građevinom, bio bi to i turistički mamac – kažu stanovnici ovog grada.
Među najljepšim starim kućama je vila “Vera” na savskom keju koja je obnovljena, ali koja s jedne strane pritisnuta novogradnjom, a rastinjem i dotrajalošću sa druge.
U Gradišci, među najstarijim je kuća Branka Obradovića, u centru grada, koja je bila zanatska radnja, kafana, ribarnica i prodavnica. Ona je nedavno porušena i na tom mjestu biće izgrađena stambena zgrada.
Vlasnicima nude uglavnom obeštećenje u kvadratima stanova i poslovnih prostora.
Potražnja stanova je velika, a cijene su u porastu. Kvadrat novog stana je oko 2.000 KM a građevinari nagovještavaju da će se, zbog poskupljenja građevinskog materijala uskoro kvadrat stana u Gradišci približiti i cifri od 3.000 KM.
PRODAJA KUĆA
Istovremeno, prodaja kuća je skromna, a cijene stagniraju. U prosjeku, porodicna kuća sa stotinjak kvadrata novije gradnje je od 80.000 KM do 120.000 KM.
Zbog toga je mnogo bolja računica rušenje kuća na athaktivnim lokacijama u gradu i ustupanje placeva za stambene zgrade, jer je to mnogo povoljnije.
GRADSKA UPRAVA SPREMA DA OBNOVI SRPSKU VAROŠ
Gradska uprava Gradiška, odlučna je da obnovi više starih zgrada, trgova i drugih objekata koji su u vrijeme Kraljevine Jugoslavije čini znamenitu Srpsku Varoš.
Srpska Varoš je priča o srpskom identitetu, srpskoj inteligenciji sa kraja 19. i početka 20. vijeka. To je dio grada u blizini, nedavno obnovljene Pravoslavne crkve čija gradnja je započeta 1822. a završena 1866. godine. Od tada je jednom rušena a tri puta obnavljana.
U blizini je i zgrada srpske crkveno-školske opštine izgrađena 1894. godine.
– Na tom području planirana je obnova Srpske Varoši sa šetalištem, ugostiteljskim i drugim sadržajima. To će biti naša mala Skadarlija – kaže gradski menadžer grada Gradiška Bojan Vujinović.
Foto: skyscrapercity