GRADIŠKA – Ispaljivanjem prve protivgradne rakete u gradonosne oblake u Lijevče polju, daleke 1971. godine , započela je protivgradna djelatnost u ovom dijelu naše zemlje. Počelo se sa 13 stanica, na kojima su priučeni strijelci ispaljivali rakete u oblake bez radarskih informacija.
Prvi radar, a radilo se o starom vojnom radaru, instalisan je 1975. godine u potkozarskom selu Jazovac. Strijelci su raketama štitili poljoprivrednu proizvodnju većeg broja poljoprivrednika sa područja Gradiške, Srpca i Laktaša.
-Kada je riječ o protivgradnoj zaštiti važno je podsjetiti se da čovjek od davnina pokušava da sačuva svoje usjeve od ove pojave pa su tako korištena crkvena zvona, puške mažure, klepetala itd. Od tada pa do danas razvojem tehnologija i metodologija koje su podstaknute klimatskim promjenama značajno se napredovalo, a djelatnost se širila kako geografski i tehnološki, tako i kadrovski – istakao je službenik u “Protivgradnoj preventive RS” ekonomista, Sanjin Kalinac.
Strategija i cilj preduzeća je aktivno praćenje klimatskih promjena posebno pojave elemntarne nepogode – grada te konstatne edukacije koje bi dale aktivan odgovor na klimatske promjene vezane za ovu pojavu i unapređenje kvaliteta pružanja usluga protivgradne zaštite.
-Danas pokrivamo 44 lokalne zajednice u Republici Srpskoj, FBiH i Brčko Distriktu, braneći preko million i po hektara zemljišta i brojnih dobara sa oko 300 protivgradnih stanica – rekao je Kalinac.
JP „Protivgradna Preventiva RS“ trenutno raspolaže sa 158 automatskih protivgradnih stanica, te 144 manuelne protivgradne stanice na kojima su angažovani rukovaoci – strijelci, koji su raspoređeni na područjima lokalnih uprava i 105 automatskih prizemnih generatora raspoređenih u Zapadnom dijelu Republike Srpske.
-Projektom modernizacije i automatizacije protivgradne zaštite 2017 godine puštena su u rad dva savremena meteorološka radara Američke proizvodnje sa dvojnom polarizacijom stacionirana na Jahorini i Borji a planirana je nabavka u skorijem vremenu još jednog koji će biti instalisan u Trebinju. Pored toga planirana je nabavka jednog aviona koji će biti opremljen generatorom sa sagorjevanje srebro jodida čime ćemo biti jedini u Evropi koji aktivno djeluju, raketama, prizemnim generatorima i avionom – dodao je Kalinac.
Za potrebe operativnog rada pored komandog centra Regionalnog protivgradnog centra Nova Topola izgrađeni i u funkciji su sa posadom od po pet operativaca Područni protivgradni centri Bijeljina i Trebinje koji su zaduženi za opskrbu i tehničke poslove sa određenim područjem djelovanja.
Za pola vijeka pet direktora
Za pola vijeka postojanja ove djelatnosti Tihomir Dejanović je peti direktor „Protivgradne preventive“. Prije njega ovim preduzećem rukovodili su Željko Kovačević, Uglješa Gvozden, Rajko Popović i Joviša Kovačević.
Prema Dejanovićevim riječima, uz podršku Vlade Republike Srpske u ovoj godini biće nastavljena ulaganja i aktivnosti na postavljanju novih prizemnih protivgradnih generatora i automatskih lansera, te nabavci i postavljanju trećeg meteorološkog radara.
-Uz radare na Borju i Jahorini planirano je puštanje u rad meteorološkog rada na području Trebinja, a cilj je da se oko 50 odsto lasere kojima sad još upravljaju strijelci zamijene automatskim i da se uz sve lansere postave i prizemni generatori koji djeluju tokom zabrane ispaljivanja raketa – rekao je Dejanović.
Automatizacija sistema
-Prizemne generatore smo postavili na području oko banjalučkog aerodroma, pored rijeke Save, odnosno državne granice i u gusto naseljenim mjestima, tako da djelujemo i kad ne smijemo zbog zabrane letova ispaljivati rakete – pojasnio je Dejanović.
Sezona protivgradne zaštite počinje 15. aprila i traje do 15 septembra.
Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Instagram i Youtube i preuzmite besplatnu Android aplikaciju “Moja Gradiška“.