– godinu dana penzionog staža za svako rođenje djeteta
– porodiljsku naknadu od 405 maraka mjesečno
– pomoć za opremu novorođenčeta
– 450 i 600 maraka iz Fonda za treće i četvrto dijete
-besplatnu vještačku oplodnja finansiranu iz republičkog i opštinskih budžeta
-subvencionisanje kamata za mlade bračne parove
-besplatni udžbenici za đake prvog i drugog razreda, odlikašima iz višečlanih porodica beslatni udžbenici tokom devetogodišnjeg školovanja
-izgradnja kuća za višečlane porodice
Predsjednica Vlade Željka Cvijanović naglasila je da su ovim mjearama htjeli da pokažu osjetljivost prema majkama i porodiljama koje nakon što završe svoj porodiljski dopust nemaju gdje da se vrate jer posao nisu imali ni ranije.
“Nakon toga moramo ići dalje, a to će podrazumijevati određene korake za zapošljavanje i majki nakon završenog porodiljskog odsustva”, dodala je Cvijanović.
U udruženju sa četvoro i više djece “Četiri plus” podržavaju Vladinu odluku i traže dodatne pogodnosti za majke. Ističu, natalitet je nacionalno pitanje broj jedan i potrebno je pronaći najbolje rješenje.
S druge strane, u Federaciji BiH ne postoje jedinstvene mjere za cijeli entitet već se pronatalitetne mjere, ako ih i ima, sprovode pojedinačno po kantonima. Iz Udruženja “Zemlja djece” iz Tuzle ukazuju da deset različitih politika utiče na pad nataliteta.
“Tako imamo kantone u kojima porodilje nemaju mogućnost da ostvare bilo kakvu zdravstvenu zaštitu za vrijeme trudnoće i porodiljstva. S druge strane, u pojedinim kantonima žene prodilje nemaju nikakva prava određenih socijalnih naknada za vrijeme prodiljstva”, istakla je Mirsada Bajramović iz Udruženja “Djeca zemlje” iz Tuzle.
Ističu, da se zbog ovakve politike žene u Federaciji BiH teže odlučuju na materinstvo, jer nemaju podršku za vrijeme porodiljskog odsustva. Zahtijevaju uvođenje mjera zaštite i pomoći, kojima se može podstaći rađanje.
RTRS