GRADIŠKA – U Kulturnom centru Gradiška večeras je održana promocija knjige “Razboj” autora Dragana Đurđevića, kapitalnog djela koje na 512 stranica detaljno obrađuje istorijski, prirodni, društveni, privredni i kulturni kontekst sela Razboj.
Promociji su prisustvovali brojni ljubitelji istorije i književnosti, a o knjizi su govorili istoričar Damir Kljajić, direktor Zavičajnog muzeja Gradiška Bojan Vujčić, profesorica Radana Stanišljević i sam autor.

– Tu su i brojne tabele, grafikoni. U suštini riječ je o istorijsko-geografskoj monografiji, stručnom dijelu, pisanom razumljivim jezikom za široke narodne mase. Glavna poglavlja u knjizi su geografski položaj, prirodne geografske odlike sela Razboj, veliki dio knjige odnosi se na sam istorijat, u tom dijelu dati su dati velika količina podataka o istoriji ovoga prostora, o prvim civilizacijama koje su živele u dolinama rijeke Vrbasa i Save – istakao je istoričar Damir Kljajić.

Dragan Đurđević je istakao da je “Razboj” stručno i sveobuhvatno djelo koje je nastalo kao rezultat dugogodišnjeg istraživanja. Kroz ovu monografiju, autor je, kako kaže, nastojao da obuhvati sve aspekte života i razvoja sela, od njegovih najranijih početaka do savremenog doba.

Profesorica književnosti Radana Stanišljević naglasila je složenost pisanja monografije, koja zahtijeva temeljit pristup dokumentima, ali i duboku emotivnu povezanost sa temom.
– U korijenu samog imena sela je ‘boj’ što govori da je ovdje vođena velika bitka za život u slobodi. To što Razboj živi je najveća pohvala njihovim stanovnicima. Njihovi stanovnici su odlazili, ali su se uvijek i vraćali u svoje selo – istakla je Stanišljević, te dodala da raditi monografiju znači stajati iza svakog dokumenta o kojem govoriš i u tom dokumentu nalaziti sudbine ovog mjesta.

Direktor Zavičajnog muzeja Gradiška, Bojan Vujčić, pohvalio je Đurđevićev trud i doprinos lokalnoj istoriji.
-Nakon knjige o Kladarima, Dragan Đurđević pravi vidan iskorak u svom pisanju i sada se vidi iskustvo autora. Zanimljiva je činjenica da se prilog u knjizi, koji govori o popisu sela Stapari iz 1850. godine, iz turskog perioda, čuva u arhivu u Istanbulu, a autor je uspio da dođe do tog popisa i to je raritet što se tiče lokalne istorije na području cijele BiH – kazao je Vujčić, ističući značaj pronalaska tako rijetkih i vrijednih istorijskih dokumenata.

Autor Dragan Đurđević otkrio je da je do pisanja ove monografije došlo na inicijativu Boška Kasagića, rodom iz sela Razboj, koji je, prema Đurđevićevim riječima, “prednjači u mnogim učešćima razvoja svog zavičaja”.

Prema njegovim riječima iako je prvobitno bio iscrpljen nakon izdavanja prethodne knjige o svom rodnom selu Kladarima, želja za daljim istraživanjem se javila nakon odmora.
– Ubrzo zatim, kontaktirao sam Boška i najavio početak rada na novom djelu, što je kod njega izazvalo radost i oduševljenje. Osim Boška, ideju su odmah, i sa istom radošću, podržali Radislav „Bajo” Babić, Savo Zrnić, Savka Bosančić, Vera (Tunjić) Sladojević, Siniša Šnjegota i na taj način mojoj malenkosti dali ogroman vjetar u leđa i potrebnu sigurnost koju do tada u pisanju prve knjige nisam imao. Podrška se nastavila i od drugih dobrih ljudi iz sela – pojasnio je Đurđević, naglašavajući važnost podrške lokalne zajednice u stvaralačkom procesu.
Knjiga “Razboj” je druga po redu monografija Dragana Đurđevića, što svjedoči o njegovoj posvećenosti i strasti prema očuvanju lokalne istorije i nasljeđa.













Izvor: Glas Srpske / M. Vujić