BEOGRAD – Promocija knjige „Sećanja“ Vase Čubrilovića, najmlađeg učesnika Sarajevskog atentata večeras je održana u Kolarčevoj zadužbini u Beogradu.
Riječ je o jedinstvenom istorijskom dokumentu u kojem jedan od učesnika Sarajevskog atentata iz 1914. godine prvi put iznosi sjećanja na jedan od najvažnijih i najdramatičnijih dana u srpskoj i jugoslovenskoj istoriji.
Rukopis je, zahvaljujući Srpskoj akademiji nauka, akademiku Vasiliju Krestiću i izdavačkoj kući „Vukotić media“ pred čitaocima, a ovaj burni događaj do detalja je osvijetljen iz prve ruke.
Krestić je istakao da je ova knjiga značajan istorijski izvor jer je Čubrilović imao šta da kaže o svom učešću u Sarajevskom atentatu, u politici između dva svjetska rata, ali i o drugim dešavanjima u Gradišci.
Manjo Vukotić, direktor beogradske izdavačke kuće “Vukotić media”, rekao je da je u ovom djelu autor prvi put detaljno iznio istorijske činjenice.
“Vaso Čubrilović smatra da bi Prvi svjetski rat izbio i da nije bilo atentata, te da Srbija nije učestvovala u njegovoj pripremi – naveo je Vukotić.
Čubrilović, koje preživio samo zahvaljujući okolnostima što je bio maloljetan, dok mu je rođeni brat Veljko obješen, u ovim memoarima iznosi nešto o čemu za života nikad nije progovorio: kako je izgledalo stanje u BiH pred atentat, kako su se zaverenici spremali za ovaj čin, kako je iz sata u sat izgledalo njihovo kretanje na dan ubistva prestonaslednika Franca Ferdinanda, kako je izgledalo suđenje, a kako robija…
Ovaj ugledni profesor, akademik, poslanik i ministar, za života nije želio da o ovom govori u brojnim intervjuima, ali je sjećanja zapisao još davne 1970-te godine.
Ona se nalaze u rukopisnoj zaostavštini profesora Čubrilovića koju je zaveštao Arhivu SANU, prije smrti 1990.
O knjizi su govorili akademik Vasilije Krestić, akademik Slavenko Terzić, dopisni član SANU Mira Radojević, profesor književnost Radana Vila Stanišljević i izdavač Manjo Vukotić.
Predstavljanju knjige “Sećanja” Vase Čubrilovića, o kojoj je još govorila predsjednik Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva “Prosvjeta” Gradiška Radana Vila Stanišljević, prisustvovali su zamjenik gradonačelnika Gradiške Dragana Ilić, gradski menadžer Bojan Vujinović, direktor Zavičajnog muzeja Bojan Vujčić, direktor Narodne biblioteke Gradiška Snježana Miljković, te brojni građani.
Foto galerija: