GRADIŠKA – Nekad se bez priglavaka nije moglo otići ni doktoru, ni popu, a ni rodu rođenome u goste.
Nosili su se i darivali od rođenja pa do sudnjeg dana. Bijeli od domaće iščešljane i upredene vune, pa onda išarani raznim motivima. Crvena je dominirala.
Uz priglavke se nosila i rakija. Priglavci i rakija su osvjetlavali obraz i domaćinu i gostu, za njih se niko nije zastidio.
Na polupraznoj zelenoj pijaci u Gradišci, na jednom uglu dvije srednjovječne žene prodaju priglavke. Jedna je nevoljno pristala na razgovor, druga se zakrenula i odmakla u stranu.
-Pletem priglavke i čarapke. Vunene, od čiste domaće vune. Vunu je teško naći, idemo čak u Prijedor. Za jedan par priglavaka mi trebaju jedan dan i jedna noć uz uslov da mi niko ne zanovijeta. Prodajem ih za deset maraka, ali ljudi me ucijenjuju, skupo im. Prošlo je vrijeme priglavaka, svi bježe od njih, a ne znaju da su najtopliji i najzdraviji, -kao da raportira Danica Krstić iz Nove Topole, potvrđujući da nekada čami na pijaci pola dana a ne proda ni jedan par priglavaka.
Uz priglavke se za milošte nosila rakija. Uz priglavke i ide rakija, jer griju i jedno i drugo, od glave do pete. Prije pola vijeka postajala je jedna društvena igra sa priglavcima. Zvali su je kapanje, negdje i kozanje. Skrivao se novčić pod priglavak, na deki ili ćilimu na podu, ponegdje i na stolu. I tačno se znalo kad se novčić smio naći, u prvom, drugom, i dva posljednja traženja.
I sve naravno uz rakiju.
Dragan Borković iz Turjaka , prelijepog sela na obroncima Kozare, upravo je završio pečenje rakije. Mjesec i po dana iz dana u dan radio je kotao u Draganovom dvorištu.
-Nismo brojali, ali bilo je od 150 do 200 kotlova. Ispekao sam 2500 litara rakije,šljivovice, kruške i jabuke. Svaka odvojeno i sada čekam da odleži. Za rakiju važi pravilo da je bolja što je starija. Za čovjeka važi drugo pravilo, -smješka se Dragan.
Zima može slobodno da dođe. Daničini priglavci i Draganova rakija su spas od minusa. Ne samo temperaturnog, veći minusa u džepovima, ovo dvoje vrijednih ljudi.
Izvor: Radio Kozara / B. Grgić