GRADIŠKA – Pokvaren lif, prljavo stubište, izvaljena ulazna vrata, šupalj krov, polupani prozori na zajedničkim prostorijama bez rasvete, presečeni antenski kablovi su razlozi zbog kojih se nude na prodaju stanovi u Gradiški.
Nerad zajednica etažnih vlasnika je nerešiv problem za mnoge stanare. Na to upozorava penzionerka Dragica Bakić iz Vidovdanske ulice broj 75b. Iznoseći primedbe na zapuštene zajedničke prostorije kaže da je prinuđena prodati stan, ukoliko se situacija ne promeni, te kupiti drugi u zgradi gde funkcioniše zajednica etažnih vlasnika.
– U mojoj zgradi postalo je nepodnošljivo, počev od pokvarenog lifta od maja prošle godine do brojnih drugih problema koji opterećuju mene moje susede na zajedničkom ulazu. Stubište nismo krečili 20 godina, a ne zna se ni kada ćemo to uraditi – požalila se Dragica.
Ona kaže da Zakon o održavanju stambenih zgrada niko ne poštuje, a najveće žrtve su penzioneri sa viših spratova.
– Sve mi je dozlogrdilo, ne znam šta da radim i kome da se žalim. Na primedbe na račun zajednice etažnih vlasnika ukazala sam u lokalnoj upravi, tražila sam pomoć na više adresa, ali još uvek nema napretka – kaže Dragica podsećajući da su u njenom okruženju pojedini stananari zakovali prozore, ni sama ne shvatajući razloge takvih postupaka. Na loše održavanje zajedničkih prostorija u istoj zajednici žale se i Jovanka Majstorović i Ismet Ahmetagić.
Zakonom je regulisano da su zajednice etažnih vlasnika dužne zajednički donositi odluke i voditi računa o zajedničkim prostorijama u zgradi, tumače u Komunalnoj policiji. Ova služba zajedno sa Urbanističko-građevinskom inspekcijom kontrolište i prati ovu oblast. Apelovali su na stanare da se što pre i efikasnije organizuju. U lokalnoj vlasti kažu da je upravo organizovanje uslov za delovanje institucija. Samo 40 odsto stanara je to do sada uradilo dok većina preostalih nije naročito zainteresovana za formiranje zajednica etažnih vlasnika.
– Nadležni smo da naredimo zajednicama hitne intervencije ukoliko su ugroženi životi i zdravlje ljudi te bezbednost okoline. Za neizvrašavanje ovih radnji predviđene su kazne od 1.000 KM do 5.000 KM te od 300 KM do 1.500 KM za odgovorno lice – pojasnili su u Komunalnoj policiji u Gradiški. Kažu da su pritužbe stanara veoma česte, posebno na održavanje zajedničke imovine, ali da o tome odlučuju Skupština i Upravni odbor zajednice u saradnji sa stanarima.
Međutim, u mnogim slučajevima praksa govori da formiranjem zajednica stanara, praktično se gotovo ništa nije promenilo.
Dokaz tome je i Lamela 75 b u Vidovdanskoj ulici. Milorad Mićević, predsednik Skupštine Zajednice etažnih vlasnika kaže da je problem u slaboj naplati.
– Stanari mnogo zahtevaju, a spiskovi dužnika su dugi i pozamašni. Kada bismo imali novca, sve bi bilo regulisano. Uskoro ćemo sazvati sastanak da pokušamo pronaći rešenja – kazao je Mićević. U opštinskoj upravi Gradiška kažu da je gotovo nemoguće prinudom rešiti problem nefunkcionisanja zajednica etažnih vlasnika i da je samo izmenom zakonskih rešenja, uvrštavajući ovu oblast u komunalne usluge, to moguće postići. Ipak, male su šanse za te promene jer su one u nadležnosti republičkih i državnih institucija.
Dobar primer
Među malobrojnim primerima uspešnog funkcionisanja zajednica etažnih vlasnika je zgrada P+8 u centru Gradiške. Nekada zapuštena stambena, gde gotovo ništa nije funkcionisalo, sada je ova višespratnica dobila sasvim novi izgled.
Miodrag Živanović, predsednik Zajednice kaže da je presudna dobra saradnja stanara.
– Ovde je u pitanju odgovornost svih stanara koji su pravilno razumeli problem te način rešavanja. Popravili smo lift, zamenili ulazna vrata, postavili videonadzor, okrečili hodnik, postavili poštanske sandučiće – kazao je Živanović najavljujući i nove poslove kojim će unaprediti uslove zajedničkog stanovanja.
Blic Milan Pilipović