GRADIŠKA – “Negativan uticaj prekomjerne izloženosti digitalnim uređajima na psihomotorni razvoj djeteta” naziv je predavanja koje je organizovalo Udruženje roditelja „Duga“ iz Gradiške.
Predavači, dr Milijana Selaković specijalista neuropsihijatrije, subspecijalista psihijatrije razvojnog doba i Katarina Bojović, dr bioloških nauka, diplomirani defektolog-logoped, zainteresovali su i stručnu javnost i roditelje.
Koliko je prekomjerna izloženost djece digitalnim uređajima štetna istakla je dr Bojović.
-Pretpostavlja se da prekovremena izloženost djece ekranu u ranom uzrastu može doprinijeti sve većoj učestalosti govorno-jezičkih, tako i problema u ponašanju i pažnji kod djece predškolskog uzrasta. Preporuka Svjetske zdravstvene organizacije je da prije druge godine djeca ne trebaju da gledaju nikakve ekrane, ni televizore, tablete ili telefone. Neko naše kliničko iskustvo ukazuje da prije treće godine ne treba dijete izlagati ekranima, jer se u tom periodu govor koji je funkcionalan i koji se korisiti u komunikaciji i interakciji razvija, rekla je dr Bojović.
Dr Selaković kaže da u tom uzrastu mozak djeteta neurofiziološki nije u stanju da obradi tu količinu impulsa, informacija i senzora koji dolaze preko ekrana i da se na adekvatan način sa njima izbori.
Predsjednik Udruženja „Duga“ Saša Kasagić rekao je da je ovo peti put da u Gradišci angažuju tim ordinacije doktorice Selaković iz Beograda za preglede djece ovog udruženja
-Za sve ove godine bilo je dvadesetak pregleda naše djece, a udruženje je snosilo sve troškove pregleda i boravak doktora ovdje u Gradišci, pa tako i ovaj put. Svaki put organizujemo okrugli sto ili neko predavanje gdje govorimo o temama važnim za ovo udruženje. Želimo da skrenemo pažnju javnosti na ovaj veliki problem, rekao je Kasagić.
Alarmantni su podaci da više od polovine djece predškolskog uzrasta ima neka odstupanja na planu govora i jezika, te da u prvom razredu svako četvrto dijete ima neki problem u govoru i jeziku. Zaključeno je da cjelokupno društvo mora više pažnje da posveti ovom problemu.
Predavanju, držanom u maloj sali Kulturnog centra Gradiška osim roditelja iz Udruženja „Duga“ prisustvovali su i ljekari Doma zdravlja Gradiška, predstavnici predškolskog,osnovnog i srednješkolskog obrazovanja, Crvenog krsta, nekoliko udruženja osoba sa invaliditetom i drugi.
Izvor: Radio Kozara / Boško Grgić