GRADIŠKA – U organizaciju JU „Kulturni centar“ Gradiška i UG „Mikro mreža“ sinoć je u Gradišci predstavljen projekat „Dušu nisu ubili“ o kojem je govorila novinarka i publicistkinja Mira Lolić Močević.
Projekat“Dušu nisu ubili “čiji je inicijator Udruženje“ Srpsko- ruski most“ iz Banjaluke, sastoji se od dvije knjige: istoriografske monografije Zatiranje srpskog naroda u Bosni i Hercegovini u 20 .vijeku čiji je autor prof. dr Draga Mastilović dekan Fiozfoskog Fakulteta u Istočnom Sarajevu ,te knjige i dokumentarnog filma „Dušu nisu ubili“ obrađenih svjedočenja žrtava i njihovih potomaka, koje potpisuje Mira Lolić Močević novinar Radio televizije Republike Srpske.
Projekat „DUŠU NISU UBILI“ je rađen povodom 25 godina od stvaranja Republike Srpske i prvi put na ovaj način kroz multimedijalni projekat govori se o tri stradanja srpskih civila u ratovima u 20. vijeku u BiH.
-Ovim projektom željeli smo da upoznamo nas Srbe, koji smo često zaboravni ali i svjetsku javnost da su Srbi jedini narod u Evropi, koji je u 75 godina dvadesetog vijeka tri puta stradavao. Ovaj projekat govori samo o stradanju srpskih civila, žena, djece i staraca, navela je Močevićeva.
Močevićeva ističe da je Projekat rađen s blagoslovom NJegove Svetosti Patrijarha Srpske pravoslavne crkve Gospodine Irineja, te da je preveden na engleski, njemački i ruski,a u pripremi je prevod na francuski jezik.
-Naša želja je bila da ovaj projekat, koji živi već dvije godine, uđe u sve osnovne i srednje škole, a zahvaljujući Srpskoj pravoslavnoj crkvi iz Ciriha i srpskim privrednicima to se i ostvarilo. Oni su štampali četvrto izdanje projekta „Dušu nisu ubili“ i odlučili da ga poklone svim školama u RS. Naša želja je da te škole održe po jedan čas sjećanja i njegovanja kulture pamćenja, navela je Močevićeva.
Ona je dodala da su knjige predate Prosvjetnom-pedagoškom zavodu, a u toku marta bi trebale biti predate školama.
Mira Lolić Močević ističe da je strašno što su i danas srpska stratišta i srpske žrtve denacionalizaovani, kao i poslije Drugog svjetskog rata. Kao primjer navodi zvanični sajt Nacionalnog parka „Kozara“ jednog od najvećih stratišta srpskog naroda , na kojem piše da je na Kozari stradalo 66 hiljada stanovnika, iako se zna da su na Kozari stradali pravoslavci, Srbi. Zna se da su žrtve bili Srbi i ko su bili zločinci. To se mora znati, zarad mira i zarad istine, naglasila je Mira Lolić Močević.
-Cilj projekta projekta „Dušu nisu ubili“ je da bude sastavni deo kulture pamćenja srpskog naroda, da uđe u srpske domove i obrazovne ustanove, da se njim borimo da istina o stradanju srpskih civila bude vidljiva i priznata u celom svijetu. Ovaj projekat je opomena i zov na uzbunu, ne radi osvete, ne radi mržnje, nego radi kulture pamćenja i radi nezaborava, poručila je Močevićeva.
KC Gradiška