GRADIŠKA – Svečanom akademijom u Kulturnom centru Gradiška obilježen je 24. april, Dan grada i tom prilikom su najzaslužnijim pojedincima i kolektivima za doprinos u razvoju grada dodijeljene povelje i zahvalnice.
Gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić rekao je da je obaveza Grada da se oduži, vrijednuje i oda priznanje onima koji su ostavili dubok trag u razvoju Gradiške i Republike Srpske.
Govoreći o postignućima u prethodnih godinu dana, Adžić je istakao da je u Gradišci rađeno dosta na izgradnji infrastrukture, stvaranju pretpostavki za razvoj privrede i društvenih aktivnosti, ali da smatra da je najveći uspjeh gradskih vlasti to što je kroz javni poziv dodijelila 3.700 hektara poljoprivrednog zemljišta za 252 gradiških malih i srednjih gazdinstava.
„Na taj način obezbjeđujemo uslove da ti ljudi ostaju na selu i razvijaju svoja poljoprivredna gazdinstva, a prethodnih godina ja dosta ulagano i vođeno računa da ravnomjerno razvijamo sve mjesne zajednice na području Gradiške“, naglasio je Adžić.
Da je raspodjela i davanje zemljišta u zakup malim i srednjim poljoprivrednim gazdinstvima veoma važna za dalji razvoj poljoprivrede Gradiške i Republike Srpske potvrdio je i resorni ministar Savo Minić.
On je rekao da je Vlada Republike Srpske gradu Gradiška dodijelila sve raspoložive poljoprivredne površine kako bi što više poljoprivrednika imalo dovoljno obradive zemlje i obezbijedi im održivost i konkurentnost.
Minić je dodao da su predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i Vlada Srpske svih prethodnih godina podržavali razvojne projekte u Gradišci i pohvalio gradske vlasti koje u svakom momentu imaju spremljene projekte koji mogu biti podržani od strane domaćih i međunarodnih institucija.
Povelja grada Gradiške je dodjeljena akademiku Gojku Subotiću, za izuzetna dostignuća u oblasti nauke i kulture, koju je umjesto njega primio direktor Zavičajnog muzeja Gradiška, Bojan Vujčić.
Subotić je rođen 1931. godine u Gradišci, odakle je početkom Drugog svjetskog rata interniran u Srbiju.
Istoriju umjetnosti završio je 1955. godine na Filozofskom fakultetu u Beogradu, gdje je 1974. odbranio doktorsku disertaciju na temu „Ohridska slikarska škola XV vijeka“ i izabran za docenta.
Bio je direktor Muzeja primjenjene umjetnosti u Beogradu, radio u Vizantološkom institutu i obavljao dužnost direktora galerije Srpske akademije nauka i umjetnosti /SANU/, te bio dugogodišnji saradnik i direktor Instituta za istoriju umjetnosti beogradskog Filozofskog fakulteta.
Sinod Srpske pravoslavne crkve dodijelio mu je Orden Svetog save prvog reda, a dobitnik je i Medalje SANU.
Gradska skupština dodjelila je i Zahvalnice povodom Dana grada Gradiška, doktoru Branku Grbiću, za zasluge u oblasti zdravstva, Dragi Šmitranu, za postignute rezultate u obrazovanju, te Centralnom kulturno-umjetničkom društvu „Lepa Radić“, za zasluge u oblasti kulturno-umjetničkog rada.
Za zasluge u oblasti humanitarnog rada Zahvalnica je dodijeljena Željki Despotović, Snježani Hrvačević, Dragutinu Gligiću i Zoranu Mijiću, a za rezultate u oblasti sporta Milanu Puziću.
Zahvalnice za doprinos u oblasti privrede dodijeljene su Javnom preduzeću „Protivgradna preventiva Republike Srpske“, preduzeću „Refleks“, Samiru Malkoču i Mili Popoviću, dok zasluge i postignute rezultate u oblasti obrazovanja Rajna Soldat.