Dan grada – 24. april najznačajniji je datum za Gradišku, dan kada se sjećamo oslobođenja grada nakon četiri godine stradanja u Drugom svjetskom ratu, ali i svih žrtava u proteklim ratovima za slobodu, izjavio je novinarima gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić, nakon polaganja vijenaca na spomenike poginulim borcima i civilima u Drugom svjetskom i Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
Adžić je rekao da su građani Gradiške ponosni na svoju slobodarsku istoriju i da na temeljima ostvarene slobode žele da grade i razvijaju svoj grad i Republiku Srpsku.
„Gradiška je otvoren grada za sve ljude dobre volje i privrednike koji žele da razvijaju grad“, naglasio je Adžić.
Osvrćući se na činjenicu da je u Drugom svjetskom ratu stradala trećina stanovništva Gradiške, oko 16.500 civila i boraca, te da je u Odbrambeno-otadžbinskom ratu poginulo 613 gradiških boraca, Adžić je naglasio da je licemjerno proglašavati genocidnim Srbe nad kojima je počinjen neosporan genocid.
„Srbi su uvijek stajali na strani pravde i slobode i na strani onih pokreta koji su se borili za slobodu svog, ali i drugih naroda. Gradiška je i danas primjer multietničnosti i međureligijske saradnje“, zaključio je Adžić.
Predsjednik Gradskog odbora SUBNOR-a Gradiška Nikola Kragulj istakao je da je Drugi svjetski rat bio najtragičniji za srpski narod u Gradišci, te da je zbog toga dan oslobođenja 24. april 1945. godine najznačajniji datum u gradiškoj istoriji.
„Sloboda srpskog naroda bila je ugrožena i u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, ali smo se i tada izborili i ostali primjer slobodarskog naroda“, dodao je Kragulj.
Vijence i cvijeće na centralni spomenik žrtvama Narodnooslobodilačkog rata, biste narodnih heroja, spomen-kosturnicu i spomenik poginulim borcima u Odbrambeno – otadžbinskom ratu položile su delegacije SUBNOR-a, Grada Gradiška, predstavnici republičkih institucija, Gradske boračke organizacije i Organizacije porodica poginulih i zarobljenih boraca i nestalih civila i drugih organizacija proisteklih iz prethodnih ratova, te predstavnici političkih partija.
Izvor: RTVG, foto: MG