GRADIŠKA – Sinoć je u Izložbenom salonu Kulturnog centra u Gradišci otvorena izložba „Kad se sanja mama“ autotorke Jelene Gajanović.
Ova potresna izložba snažno svjedoči o stradanju žena i djece u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (NDH) tokom Drugog svjetskog rata, posebno naglašavajući užasnu činjenicu postojanja logora specijalno opremljenih za djecu.
Prema riječima autorke, izložba ima i važan zadatak da podsjeti na jednu od najznačajnijih humanitarnih akcija spašavanja djece – akciju Diane Budisavljević. Izložba prati njenu izuzetnu borbu za očuvanje života i identiteta mališana sa Kozare.

Postavku čini 24 panela koji paralelno prate priče dvije izuzetne žene: književnice Jane Koh i velike humanitarke Diane Budisavljević. Iako dotad nepoznate jedna drugoj, ujedinile su se oko zajedničkog cilja – pomoći svima onima kojima je pomoć bila neophodna.
Gajanovićeva ističe da je njena želja da kroz ovu izložbu podstakne javnost na duboko razmišljanje o značaju očuvanja sjećanja na nevine žrtve.
Takođe, naglašava potrebu za kontinuiranom edukacijom o tragičnim događajima iz prošlosti kako bi se spriječilo ponavljanje sličnih grešaka u budućnosti.

Jelena Gajanović, profesor srpskog jezika i književnosti u Građevinskoj školi u Banjaluci, već deceniju posvećeno radi na kulturi sjećanja i njenoj implementaciji u nastavnom procesu. Ona je autorka tri značajne izložbe koje se bave stradanjem djece u NDH.
Izložba “Kad se sanja mama” je putujuća i svoj je put započela u Galeriji ANURS, a sada nastavlja svoje važno svjedočanstvo u gradovima širom Republike Srpske.
Svi zainteresovani građani Gradiške i okoline imaju priliku da pogledaju ovu značajnu izložbu u Kulturnom centru u narednih mjesec dana.