Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    • Društvo
    • Gradiška
    • Hronika
    • Moj stav
    • Privreda
    • Politika privatnosti
    • Odredbe i uslovi
    • Kontakt
    • O nama
    Facebook Instagram YouTube
    Moja GradiškaMoja Gradiška
    • POČETNA
    • INFO
      • Republika Srpska-FBiH
      • Gradovi
      • Privreda
      • Hronika
      • Izbori 2020
      • Izbori 2022
    • GRADIŠKA
      • Servisne Informacije
      • Priče iz Lijevča i Potkozarja
      • Obavještenja
    • SPORT
      • Fudbal
      • Košarka
      • Ostali sportovi
    • KULTURA
      • Filmovi
      • Izložbe
      • Knjige
      • Književni kutak
      • Kulturna dešavanja
      • Pozorište
    • FOTO DANA
    • SPECIJAL
      • VIDEO
      • Auto
      • Hrana
      • Ljepota i zdravlje
      • Nauka i tehnologija
      • PR-Marketing
      • Zanimljivosti
    • VAŽNIJI TELEFONI
    • O NAMA
      • Politika privatnosti
      • Politika privatnosti
      • Odredbe i uslovi
      • Kontakt
    Moja GradiškaMoja Gradiška

    Opjevali krik iz LOGORA SMRTI: Danica i Ivan Crnogorčević pjesmu posvetili Jasenovcu i Donjoj Gradini

    17/06/2021 Filmovi
    Facebook Twitter
    Share
    Facebook Twitter

    GRADIŠKA – “Veseli se srpski rode”, pjevao je cijeli Beograd sa Novakom Đokovićem nakon nedjeljnog osvajanja turnira Rolan Garos u Parizu. Novak je ovu pjesmu Danice i Ivana Crnogorčevića proglasio svojom himnom.

    Contents
    Uskoro premijera u GradiškiEmocijaSrpska zvijezda Danica
    FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

    Danica i Ivan, umjetnici iz Crne Gore, ispisali su ove godine i važnu stranicu zbirke pjesama, antologijske vrijednosti, o stradanju srpskog naroda u Jasenovcu i Donjoj Gradini pjesmom “Rano moja”, za koju je ovdje snimljen spot.

    Pjesma je nastala kao želja da duša izrazi bol zbog neviđene žrtve koju je moj narod podnio u dvadesetom vijeku, kaže za Srpskainfo đakon Ivan Crnogorčević, autor teksta.

    FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

    – To je rana koju nosimo, rana koja nas podsjeća ko smo. Onog trenutka kada postanemo svjesni nje, tada se iz srca rađa pjesma, jer je pjesma univerzalni odgovor na tajnu života. Jedino se kroz pjesništvo, koje je besjeda sa drugim svijetom, može adekvatno izraziti ovako nečuveno žrtvovanje. Taj izraz je istovremeno ono što ova pjesma kao poruku nosi – pojašnjava Crnogorčević svoje pjesničko nadahnuće.

    Uskoro premijera u Gradiški

    Dijeli sreću i zadovoljstvo zbog skorašnje premijere spota i nastupa u Gradiški zajedno sa suprugom Danicom, najpopularnijom vokalnom solistkinjom i interpretatorkom duhovne i etno muzike u Crnoj Gori.

    – Stvarajući pjesmu emocije su bile različite. Potresen sam strahotom stradanja opisanog u pjesmi. Ono je prvi emotivni sloj koji je obojio ovu poetsku strukturu. To je svojevrstan krik duše pred užasom mržnje koja oko sebe sije smrt. Kao hrišćanin uspijevam naći smisao tog stradanja i uvidjeti veličinu žrtve iza koje se, polako, ali sigurno, pomalja vaskrsenje. To je ono što tami patnje daje cilj, a žrtvama neophodni mir – opisao je Ivan svoju pjesničku i duhovnu motivaciju za pjesmu “Rano moja”.

    FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

    Jasenovac je na simboličkoj ravni žižna tačka, odnos prema kojoj određuje stepen našeg identiteta kao naroda i kao pojedinaca, smatra Ivan Crnogorčević.

    – Velika žrtva našeg naroda u Jasenovcu treba da bude podsticaj svima nama da se s najvećom ozbiljnošću posvetimo podizanju pokoljenja koja će svjedočiti da je živa duša ovog naroda i da iz krvi naših predaka nezaustavljivo vaskrsava život – ophrvan teškim istorijskim bremenom srpske istorije iznosi Ivan Crnogorčević doživljaj jasenovačkog stradanja.

    Emocija

    Osjećam veliku čast i veliku blagodarnost prema bogu što imam priliku da budem dio ovako značajnog pjesničkog i muzičkog djela, kaže za Srpskainfo njegova supruga Danica Crnogorčević.

    – Nadam se da sam svojim glasom dovoljno dobro izrazila emociju koju ova tema zahtijeva. Ova pjesma mi je sigurno do sada jedna od najzahtjevnijih, baš iz razloga što se radi o opjevanom mučeničkom stradanju, najvećem u srpskom narodu – navodi Danica.

    Ocjenjuje važnom i izrazito originalnom ulogu glumice Ljiljane Čekić u spotu “Rano moja”, koja pojavom i izrazom budi najdublje emocije.

    – Zahvalan sam filmskoj ekipi koja se maksimalno potrudila, uložila veliki napor da ova pjesma postane zvuk i slika, u potpunosti saglasna s temom. Taj zadatak nije bio nimalo lak, ali od samog početka ih je, jasno prepoznajem, vodila inspiracija i ljubav pretočena u ovo, mogu slobodno reći, remek djelo, koje će uskoro biti prezentovano našem bogoljubivom narodu – uvjeren je Ivan Crnogorčević.

    FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

    U filmskoj ekipi koja je uradila spot su scenarista i snimatelj Zoran Pilipović, reditelj Boško Krljaš, asistent snimatelja Danijel Špadić, rasvjetljivač Milan Matijaš, šminkerka Aleksandra Japundža i montažer Goran Puzić.

    Premijerno prikazivanje spota “Rano moja” je u Gradiški 24. juna u 20 sati. U programu kojeg organizuje SKPD “Prosvjeta”, osim Danice i Ivana Crnogorčevića, nastupiće Miroslav Vuković, Nikolina Kalajdžić i Minja Šukalo.

    Srpska zvijezda Danica

    Danica Crnogorčević dosegla je vrhove muzičke kulture i umjetnosti Crne Gore, srpstva i srpskih zemalja. Rođena je u Baru 1993. godine, pjeva etno i duhovne pjesme. Njena pjesma “Veseli se srpski rode”, objavljena na Vidovdan prošle godine, postala je nezvanična himna i simbol protesta u Crnoj Gori.

    FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

    Diplomirala je na Fakultetu istorije umjetnosti sa prosjekom 10 i stekla zvanje specijalista istorije umjetnosti. Nastupala je na brojnim festivalima duhovne i etno muzike širom Evrope.

    Prvi solo album duhovne muzike “Gospode dođi” sa 11 pjesama objavila je 2018. uz podršku i blagoslov manastira Ostrog. U ljeto 2020. objavila je pesme “Pravoslavlje Crnom Gorom blista” i “Veseli se srpski rode”, koje je uradila zajedno sa suprugom Ivanom, a koje su za kratko vrijeme ostvarile meteorski uspjeh.

    Od 2018. je udata za sveštenika Srpske pravoslavne crkve, đakona Ivana Crnogorčevića, sa kojim ima troje djece.

    Izvor: Srpska info / Milan Pilipović

    OSTALE VIJESTI

    Savjeti ljekara: Šta (ne) treba raditi tokom visokih temperatura

    06/06/2025 Društvo

    Zejnil-ef. Latifović za Nezavisne: Mnogi pate u tišini, Bajram nas poziva da ih potražimo

    06/06/2025 Društvo

    Karan: Stanje bezbjednosti na području Republike Srpske je dobro

    04/06/2025 Gradiška

    Rojenje u pčelinjaku Zorana Vasića u Kozincima

    04/06/2025 Gradiška

    Monodrama i hit komedija „Oj živote“ Džeka Dimića, 9. juna u Gradišci

    03/06/2025 Kultura

    Đacima ukazano na opasnosti nezakonite upotrebe oružja

    03/06/2025 Gradiška
    Najnovije vijesti

    Savjeti ljekara: Šta (ne) treba raditi tokom visokih temperatura

    06/06/2025 Društvo

    Godišnji koncert OMŠ „Branko Smiljanić“ održan u Kulturnom centru (FOTO/ VIDEO)

    06/06/2025 Specijal

    Zejnil-ef. Latifović za Nezavisne: Mnogi pate u tišini, Bajram nas poziva da ih potražimo

    06/06/2025 Društvo

    ČESTITKA POVODOM KURBAN BAJRAMA

    06/06/2025 Gradiška

    Efendija Latifović uputio iskrene čestitke svim muslimanskim vjernicima povodom Kurban-bajrama

    05/06/2025 Gradiška
    Facebook
    O nama

    Portal www.mojagradiska.com osnovan je 2. jula 2014. godine, kao potreba o objektivnom i nezavisnom informisanju građana grada Gradiške.

    Portal je samostalan i nezavisan u svom radu i predstavlja svojevrsni informativni vodič kroz aktuelna dešavanja u gradu na Savi.

    Portal svojim tekstovima ukazuje na aktuelne probleme u različitim oblastima, s ciljem pozitivnih društvenih promjena, ali prije svega afirmiše pozitivne vrijednosti, ljude i događaje koji doprinose stvaranju zdrave i pozitivne atmosfere u društvu.

    Pišite nam: portalmojagradiska@gmail.com

    INFO

    Savjeti ljekara: Šta (ne) treba raditi tokom visokih temperatura

    06/06/2025 Društvo

    Zejnil-ef. Latifović za Nezavisne: Mnogi pate u tišini, Bajram nas poziva da ih potražimo

    06/06/2025 Društvo

    ČESTITKA POVODOM KURBAN BAJRAMA

    06/06/2025 Gradiška

    Efendija Latifović uputio iskrene čestitke svim muslimanskim vjernicima povodom Kurban-bajrama

    05/06/2025 Gradiška
    NAJNOVIJE VIJESTI

    Savjeti ljekara: Šta (ne) treba raditi tokom visokih temperatura

    06/06/2025 Društvo

    Godišnji koncert OMŠ „Branko Smiljanić“ održan u Kulturnom centru (FOTO/ VIDEO)

    06/06/2025 Specijal

    Zejnil-ef. Latifović za Nezavisne: Mnogi pate u tišini, Bajram nas poziva da ih potražimo

    06/06/2025 Društvo

    ČESTITKA POVODOM KURBAN BAJRAMA

    06/06/2025 Gradiška
    Facebook X (Twitter) Instagram YouTube
    • POČETNA
    • INFO
    • GRADIŠKA
    • SPORT
    • KULTURA
    • Politika privatnosti
    • Odredbe i uslovi
    • Kontakt
    • O nama
    © Moja Gradiška. Sva prava zadržana.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Ako nastavite koristiti ovu stranicu, pretpostavit ćemo da ste zadovoljni njome.UreduPolitika privatnosti