GRADIŠKA/SRBAC – Olujno nevrijeme, koje je postalo svakodnevna pojava u Lijevče polju od početka jula, ostavljajući pustoš na njivama i povrtnjacima, uzrokovalo je velike štete od kojih se većina poljoprivrednika ove godine ne može oporaviti.
Brane Račić iz Novog Sela je uskraćen za 10 tona parike u četiri plastenika, koje je uništio vjetar. Ukupna šteta, računajući povrće i plastenike, smatra Račić, iznosi 25.000 KM.
– Za ovu godinu ne mogu se oporaviti jer sam uložio mnogo novca i truda u proizvodnju povrća. Tek kada sam počeo berbu paprika, paradajza, tikvica, kratavca i isporuku na tržište, stiglo je nevrijeme i poharalo povrtnjak. Sada pokušavam spasiti bar dio ali je to sve skromno i teško – kazao nam je Račić.
Ovakvih primjera ima mnogo u Lijevče polju te selima pored Save u gradiškom i srbačkom kraju. Gotovo svakodnevno jaka kiša, vjetar i grad su redovna pojava u pojedinim područjima.
Najteža situacija je u Lamincima, Karajzovcima, Petrovom Selu, Trošeljima, Kladarima, Krajišniku, Razboju, Kočićevu i drugim mjestima.
Višečlana porodica Bogoljuba Jakovljevića iz Kočićeva, kojima je proizvodnja povrća najvažnija djelatnost, osiromašena je za jednu noć.
– Srušena su četiri plastenika na ukupnoj površini od 1.100 kvadratnih metara. Tu su bili paprika i krastavac prispjeli za branje. Sada je pustoš. Takođe su pred berbu uništeni lubenica i dinja na četiri dunuma – kazao je Bogoljub Jakovljević.
Veliku i neprocjenjivu štetu na 13 dunuma luka i 10 dunuma pasulja imao je i Željko Vujčić iz Karajzovaca.
– Na luku je totalna šteta. Pitanje je da li će se ova proizvodnja, koja je bila u završnoj fazi, moći oporaviti. U sjetvu i obradu luka uložio sam 1.000 KM po dunumu, a ukupno 13.000 KM – rekao je Vujčić.
Željka Despotović, predsjednik Mjesne zajednice Kočićevo, gdje je oluja u nekoliko navrata oštetila takođe 70 objekata, naglašava da je poljoprivrednicima sada neophodna pomoć kako bi se bar djelimično oporavili.
Među prvima reagovalo je nekoliko humanitarnih organizacija i udruženja građana, a gradska uprava iz Gradiške i Opština Srbac utvrđuju razmjere štete i mogućnosti pomoći poljoprivrednicima. Mlađan Dragosavljević, načelnik Srpca, kaže da je 1.000 domaćinstava i drugih objekata u ovoj opštini imalo štetu od nevremena.– Naša opština nema dovoljno novca za sanaciju šteta od elementarnih nepogoda, iako svake godine izdvajamo iz budžeta dio za ove namjene – kazao je Dragosavljević.
Takođe, u olujnom nevremenu koje je zahvatilo opštinu Laktaši pričinjena je velika šteta na poljoprivrednim usjevima, rekao je načelnik ove lokalne zajednice Ranko Karapetrović.
– Na pojedinim parcelama polegli su strna žita i kukuruz. Opštinske ekipe za procjenu štete svakodnevno su na terenu. Za sada nemamo preciznih informacija o razmjerama štete, ali je evidentno da je ona znatna na poljoprivrednim usjevima i infrastrukturi – naveo je on.
Karapetrović podsjeća da nevrijeme nekoliko puta godišnje uzrokuje veliku štetu u ovoj sredini, što se ponavlja tokom posljednjih nekoliko godina, najčešće u maju i julu
– Nažalost, kada je riječ o šteti na poljoprivrednim usjevima nismo u mogućnosti da pružimo znatniju pomoć našim poljoprivrednicima – rekao je Karapetrović.
Radovan Višković, predsjednik Vlade RS, nakon posjete srbačkoj opštini je najavio da će Vlada Republike Srpske pružiti finansijsku pomoć Srpcu ali i svim opštinama u Republici Srpskoj zahvaćenim nevremenom. Višković je precizirao da će Vlada posredstvom Fonda solidarnosti pomoći sanaciju šteta u domaćinstvima i objektima od javnog značaja dok je resorno ministarstvo u saradnji s opštinskim komisijama zaduženo za procjenu i sanaciju šteta u poljoprivredi.
– Pravilnikom o podsticajima stimulisaćemo poljoprivrednike, kojima je to osnovna djelatnost, da svoju imovinu osiguraju kako bi štete namirili preko osiguravajućih kuća, a ne iz budžeta republike ili lokalnih zajednica – naglasio je premijer Višković.
Izvještaji
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Boris Pašalić rekao je u Gradiški da će se Vlada, na osnovu izvještaja opštinskih komisija o šteti, opredijeliti za način i razmjere pomoći oštećenim poljoprivrednicima.
Za ove poslove biće potrebno minimlno dva mjeseca kako bi se štete mogle nadoknaditi u oktobru.