GRADIŠKA – Služenjem parastosa i polaganjem vijenaca na spomen-obilježja poginulim borcima Narodno-oslobodilačkog rata i žrtvama fašističkog terora Drugog svjetskog rata i poginulim borcima odbrambeno-otadžbinskog rata, u Turjaku kod Gradiške danas je obilježen Dan mjesne zajednice i 83 godina od prve partizanske akcije na ovom prostoru.
Gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić rekao je da sjećanje na dan prve partizanske akcije i pobjede na području Gradiške budi osjećaj sreće i ponosa jer je donio slobodu, ali sa sobom nosi i tugu i sjetu zbog svih stradalih stanovnika i boraca ovog kraja.
Tokom Drugog svjetskog rata je poginulo oko 1.500 civila i boraca iz Turjaka, od kojih je više od 400 djece, dok je na području tadašnje opština Gradiška stradalo 16.500 stanovnika, od kojih 5.415 djece mlađe od 14 godina.
– Srbi su na ovim prostorima uvijek bili slobodarski narod. Želimo da branimo samo svoje pravo na život i suživot na ovim prostorima i ništa drugo ne tražimo. Tražimo da budemo poštovani, a u Turjak, Gradišku i Republiku Srpsku su dobrodošli svi ljudi dobre volje, koji sa nama zajedno žele da razvijaju ovo područje – naglasio je Adžić.
Predsjednik Gradskog odbora SUBNOR-a Gradiška Nikola Kragulj rekao je da je ovo značajan datum, kada se prvi put nakon okupacije od njemačke i ustaške vojske neko na širem području tome suprotstavio i donio slobodu na prostoru od Turjaka do Podgradaca.
– Ponosni smo na tu partizanski akciju jer je ona doprinijela razvoju svijesti o potrebi otpora prema tadašnjim okupatorima. Ovo je dokaz slobodarske tradicije naroda koji je uvijek nastojao da bude slobodan i da se odbrani i živi na svojim vjekovnim prostorima – naveo je Kragulj.
Prva partizanaka akcija u Turjaku imala je odjek i kod okupatora, koji su postali svjesni da na ovom prostoru neće moći lako da drže narod u pokornosti i u junu 1942. godine pokrenuli ofanzivu na Kozaru. Ta ofanziva bila je uvod u tregediju naroda ovog kraj i gubitak velikog broja stanovništva, posebno u Jasenovcu i drugim logorima.
Predsjednik Savjeta mjesne zajednice Turjak Nenad Mirjanić rekao je da se svake godine odaje pošta svim žrtavama Drugog svjetskog i Odbrambeno-otadžninskog rata.
On je naglasio da se Turjak ni do danas nije oporavio od velikog stradanja stanovništva u Drugom svjetskom ratu.
Turjak je 16. decembra 1941. godine oslobođen od jakih snaga ustaške i njemačke vojske, nakon čega je narod predahnuo i počeo normalno da živi sve do 14. marta 1942. godine kada je ovaj kraj ponovo okupiran.
Vijence su položili predstavnici Grada Gradiška, SUBNOR-a, gradske i mjesne boračke organizacije i Savjeta mjesne zajednice Turjak.