GRADIŠKA – Sve više osoba iz nekoliko lijevčanskih i potkozarskih opština nastoji da, posle prekvalifikacije u medicinske, saobraćajne i građevinske struke zaposlenje pronađe u inostranstvu.
Uslov za kartu u jednom pravcu su diploma medicinskih, farmaceutskih i fiziotarapeutskih tehničara, zidara, tesara, vozača teretnih vozila te još nekih zanatskih zanimanja traženih na evropskom tržištu rada, navode u Srednjoj školi za obrazovanje odraslih “Primus” u Gradiški.
Žarko Šurkalović, direktor ove ustanove koja školuje osamnaestu generaciju medicinskih tehničara kaže da je najviše kandidata iz Gradiške, Srpca i Kozarske Dubice a potom iz Prnjavora, Dervente, Laktaša, Banjaluke.
-Najviše naših polaznika prethodno je završilo gimnaziju ali nemaju posla niti mogućnosti da ovaj problem reše u svojim sredinama. Oni se masovno opredeljuju za neko od zanimanja medicinske a potom građevinske i saobraćajne struke sa identičnim ciljem a to je odlazak u Sloveniju, Austriju, Italiju, Nemačku i druge zemlje – navodi Žarko Šurkalović.
On kaže da je sve izraženije interesovanje za spektar zanatskih zanimanja.
U Zavodu za obrazovanje odraslih RS kažu da se u program srednjeg stručnog obrazovanja mogu upisati svi polaznici koji su završili osnovnu školu i stariji su od 18 godina.
-Svi programi obrazovanja odraslih za srednju školu imaju smanjen teoretski deo plana i programa, dok se insistira na punoj praksi – rekli su medijima u Zavodu za obrazovanje odraslih i dodali da trajanje procesa prekvalifikacije zavisi od prethodnog zvanja.
Nastavni plan i program propisalo je Ministaratvo prosvete i kulture.
-Polaznici koji su završili proces obrazovanja odraslih već su pronašli zaposlenje većinom u inostranstvu. Reč je o programima prekvalifikacije, dokvalifikacije i srdnjeg stručnog obrazovanja četvrtog i trećeg stepena – ističu u Školi za obrazovanje odraslih u Gradiški.
Zanimljivo je da čak 20 odsto polaznika u navedenoj školi ima visoku stručnu spremu. Ipak, opredeljeni su za korak nazad na obrazovnoj lestvici kako bi obezbedili bolje plaćen posao izvan državnih granica. Profesori, inženjeri, sociolozi, osobe sa završenom Visokom medicinskom školom su u postupku prekvalifikacije za medicinske tehničare, fiziotarapeute, vozače kamiona i drugih motornih vozila, tekstilce i druga zanimanja tražena na domaćem i inostranom tržištu rada.
U “Primusu” naglašavaju veoma dobru saradnju sa poslodavcima, privrednim komorama, udruženjima građana kao i sa zavodima za zapošljavanje. Učestvovali su u više programa obrazovanja koje finansiraju Zavod za zapošljavanje i Zavod za obrazovanje odraslih, poslodavci te međunarodni donatori. Na taj način prekvalifikovano je 36 osoba za zanimanja pekar, moler i vodoinstalater. Zemlje u koje planiraju otići posle sticanja diploma su Nemačka, Austrija, Švajcarska, Holandija, Norveška, Danska i Švedska.
Domaći prevoznici ističu da i njima hronično nedostaju vozači i da svakim danom strahuju da bi neko od zaposlenih mogao da napusti posao.
– Vozača nedostaje celoj Evropi, a ovaj problem kod nas dobio je na snazi naročito u poslednjih nekoliko godina. Vozači odlaze u Nemačku i Sloveniju jer su tamo veće plate – navode u više transportnih preduzeća.
Deficitarna zanimanja
Na spisku traženih zanimanja u inostranstvu ali i u RS su poljoprivredni, veterinarski, tehničari drumskog saobraćaja, poslovno-pravni, trgovački tehničari te pekari, cvećari, voćari-vinogradari, vozači motornih vozila, kuvari, pekari, konobari, negovatelji starijih i nemoćnih osoba, zidari, tesari, armirači, moleri, vodoinstalateri, zavarivači, dimnnjačari, rukovaoci građevinskim mašinama, bravari, električari i varioci.
M. Pilipović