GRADIŠKA – U Galeriji Zavičajnog muzeja u Gradišci večeras je otvorena izložba pod nazivom „Kovani novac na gradiškom području do 1878. godine“.
Predstavljena je veoma sadržajna kolekcija kovanica gradiškog Udruženja „Denarius“, oko 150 eksponata, koji datiraju od 400. godine p.n.e. do Berlinskog kongresa 1878. godine.
Prvi novac kakav danas poznajemo bio je iskovan od elektruma, prirodne legure zlata i srebra. Zvao se stater, a iskovao ga je, krajem sedmog i početkom osmog vijeka p.n.e. u gradu Sardu, prestonici Lidije, kralj Kandaul. Na kovanicama su istaknuta brojna obilježja određenog istorijskog perioda, poput imena vladara, naziva države, grba, perioda vladavine i sl.
U okviru izložbe, osim kovanica, koje su kroz istoriju bile zastupljene ne samo na ovim prostorima, predstavljeni su i eksponati koji su služili za kovanje novca. „Na prostoru Gradiške novac se, barem legalno, nije kovao“, otkriva nam Alen Mešić, predsjednik gradiškog „Denarius“-a i dodaje da je, najbliže ovom prostoru, novac nastajao na području Siska u doba Rimskog carstva, Srebrenici u srednjem vijeku, te na području Pakraca.
Direktor Zavičajnog muzeja Bojan Vujčić najavaljuje, u skorije vrijeme, i izložbu bogate kolekcije papirnog novca koju posjeduje Udruženje „Denarius“. Saznajemo da se ove godine obilježava 150 godina od uvođenja dinara u novovjekovnoj Srbiji, koji je, u moderno doba, bio najzastupljeniji i na našim prostorima.