GRADIŠKA – Gradiški SDS odavno se rasipa, što u stranci pokušavaju prikriti time što javno istupa samo načelnik Opštine Zoran Latinović. Time se stvara privid da stranka funkcioniše, što je daleko od istine. Iako je do izbora ostalo još oko mjesec i po, SDS u Gradišci nije održao ni jednu javnu tribinu, predsjednik stranke Mladen Bosić opštinu zaobilazi u širokom luku, a za to vrijeme Zoran Latinović redovno obilazi PDP u kojem ima veću podršku nego u stranci čiji je član.
Ipak, počasni predsjednik PDP-a Mladen Ivanić ima obraza, zbog čega je česti gost načelnika Latinovića u Opštini i više ga podržava nego sef Mlađo.
Eroziju SDS niko i ne pokušava da zaustavi, niti da sakrije. Predsjednik stranke u Gradišci Đorđo Krčmar mudro ćuti i izbjegava javne nastupe,dok mu članovi odlaze u druge partije (ISDS i NDP), a sve to kod šefa Bosića dobro “pegla” njegov savjetnik Mladen Krsmanović.
Predsjednik PDP-a Branislav Borenović i SDS-a Mladen Bosić odavno su se izjasnili da će za načelnika Gradiške podržati kandidata (SzP) – 2012. „(NE)Pokret za Gradišku“ – danas „Savez za Gradišku“ Zorana Latinovića, iako su njegove šanse za pobjedu minimalne. Njegovom političkom propadanju najviše je kumovao Krsmanović, a javna tajna je i to da Latinović i Krsmanović u poslednjih godinu i više skoro da uopšte ne komuniciraju, jer Latinović smatra da je Krsmanović glavni rušitelj SDS-a u Gradišci. Ipak, ne smije mu se suprostaviti jer je pod Bosićevom zaštitom i on mu vjeruje.
Čelni ljudi u SDS i PDP su svjesni da Latinović nema šanse protiv kandidata SNSD-a Zorana Adžića i najdisciplinovanijih mjesnih odbora ove stranke u Gradišci, koje je utegao 2013. godine kada je došao za predsjednika gradiškog OO SNSD-a, koji stoje iza njega, a koji su svoju snagu pokazali na Opštim izborima. Tada je Adžić bio na listi za poslanika u Narodnoj skupštini RS i osvojio 6.880 glasova, duplo više nego kandidati SDS-a i PDP-a. Da je riječ o značajnom rezultatu, govori i podatak da je kandidat za predsjednika RS Ognjen Tadić osvojio 10.822 glasa, a Milorad Dodik 14.282 glasa. Tu je i bivši član SNSD-a Milan Sladojević, koji je nezavisni kandidat za načelnika Gradiške, a za činu kandidaturu su, nezvanično saznajemo, članovi PDP-a i SDS-a skupljali potpise za kandidaturu.
Njegov zadatak je Adžiću „oktine“ 1.000 glasova, što je potpuna zabluda.
U gradiškoj predizbornoj ujdurmi, posebno je smiješna anketa koju je u najvećim mjesnim zajednicama proveo PDP i koja je, navodno, pokazala da je Zoran Latinović najpopularniji kandidat SzP za načelnika opštine, jer je dobio najviše glasova. Iza njega su ostali Đorđe Krčmar, koji je bio izuzetno ljut što je stavljen na listu a da ga o tome niko nije ni obavijestio, te Milan Švraka, Goran Đorđić i drugi, koji su dobili svega nekoliko glasova. Ova anketa je bila smišljena i režirana u PDP-a kako bi Latinovića uvjerili da idalje dobro kotira kod naroda, što je čista laž. U PDP-u su se time ogradili od kandidature za načelnika opštine, a Latinoviću prebacili vruć krompir u ruke. Latinović je na anketu nasjeo, iako se odavno govori da će se povući i otići u neku od instutucija na nivou BiH, jer je poznato da je tokom mandata dva ili tri puta davao ostavku, što potvrđuju i bivši članovi SDS-a. Istina je da je najviše ispitanika dalo podršku SNSD-ovom kandidatu Zoranu Adžiću, koji je dobio više glasova nego ukupno svi iz SzP. Adžić ima ogromne šanse da postane načelnik opštine, tim prije što Latinović nema podršku svoje matične stranke, a otjerao je sve članove koji su stranci donijeli najviše glasova na Opštim izborima zahvaljujući predsjedniku Izbornog štaba SDS-a Tihomiru Mihajloviću, a kojeg kasnije u februaru 2015. isključuju zajedno sa Dunjiće, Kočićem, Ljubičićem, Dakićkom, Mekinjićem…
Lokalni izbori 2012. i vlast sačinjena u SO od 21 odbornika u trajanju od godinu dana
Lokalni izbori 2012. godine i težnja stranaka koje su formirale koaliciju Pokret za Gradišku da „pod svaku cijenu“ osvoje lokalnu vlast u Gradišci i zaustave dugogodišnju vladavinu SNSD-a. Pokret za Gradišku činilo je osam stranaka na čelu sa SDS-om čiji se kandidat, Zoran Latinović, domogao načelničke funkcije. Skuštinsku većinu činile su stranke okupljene oko SDS-a i PDP-a, dok je SNSD-a sa najviše odborničkih mjesta (10) postao opozicija. Ovako formirana vlast u Gradišci funkcionisala je svega godinu dana, odnosno do oktobra 2013. godine, kada se dogodio prvi razdor (kojeg se izgleda danas malo ko sjeća) i to u okviru PDP-a. Naime, u oktobru 2013. godine iz PDP-a su isključeni odbornici Predrag Ljubičić, Dušan Kočić i Marinko Šljivar. Ubrzo po isključenju iz PDP-a Opštinski odbor SDS-a Gradiška objeručke prihvata pristupanje Ljubičića i Kočića svojim redovima i njih dvojica nastavljaju da vrše odborničke funkcije kao odbornici SDS-a. Tada je predsjednik OO SDS Gradiška Đorđe Krčmar njihovo pristupanje SDS-u okarakterisao kao pojačanje stranačkih redova, a načelnik Zoran Latinović zdušno podržao njihovo priključenje klubu SDS-a iz razloga da se ne naruši skupštinska većina. (Naravno, za pad zakonodavne vlasti krivicu svaljuju na Slavka Dunjića).
Ko je stvari rušitelj?
Dok se gradiški SDS ubrzano raspada, to koristi bratska stranka PDP koja iz dana u dan jača, kako partijski tako i kadrovski. Sve to im je obezbijedio upravo SDS. Naime, OO SDS-a Gradiška kao da ne vidi ili ne želi da vidi da opštinom Gradiška „iz sjenke“ vlada PDP, koji željno očekuje epilog njihovog unutrašnjeg razdora i konačno propadanje, kako bi postao druga po veličini partija u ovoj opštini. Sef Mlađo Bosić ništa ne čini da propadanje SDS-a zaustavi, što pokazuje i Kozarska Dubica gdje je načelnik Mile Zlojutro prešao u DNS, dok se u Srpcu poslije izbora tek očekuje osipanje stranke.