GRADIŠKA – Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je danas na obilježavanju 30 godina od egzodusa Srba iz Zapadne Slavonije da samo onaj narod koji izgubi sjećanje ponovo može da strada.
“Danas smo ovdje da izrazimo svoju tugu i da ponešto naučimo iz ovoga”, rekao je Dodik na obilježavanju 30 godina od hrvatskog pogroma Srba iz Zapadne Slavonije u zločinačkoj vojnoj akciji “Bljesak”, kada je ubijeno 283 Srba, a 15.000 protjerano sa svojih ognjišta.

Predsjednik Srpske je naveo da je samo srpska naivnost, a ne hrvatska organizovanost dovela do pokolja Srba u Zapadnoj Slavoniji.
“U zapadnoj Krajini je ostao nenaoružan narod koji je vjerovao u pravdu, dok je UN, koji je morao da ih čuva, služio kao platfotma za napad”, rekao je Dodik.
On je istakao da srpska nacionalna naivnost prati Srbe kroz istoriju.

“Naivnost Srba, vjerovanja u autoritete, lako odustajanje od nacionalnih ciljeva nas prati kroz istoriju i to se uvijek završava stradanjem”, rekao je Dodik.
Obilježavanje 30 godina od hrvatskog pogroma Srba iz Zapadne Slavonije u akciji “Bljesak” organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
Gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić danas je na obilježavanju 30. godišnjice hrvatske vojne akcije “Bljesak” istakao da sjećanje na progon 15.000 Srba iz Zapadne Slavonije 1995. godine ostaje trajno u kolektivnom pamćenju srpskog naroda.
Parastosu i polaganju vijenaca i cvijaće je prisustvovao veliki broj građana, preživjelih i porodica stradalih, odajući počast za najmanje 283 ubijena srpska civila i vojnika, među kojima je bilo i 12 djece.

“Danas smo ovdje da se podsjetimo, da svjedočimo i da se pomolimo za naše sunarodnike, civila i vojnike zapadne Slavonije koji su stradali u vrijeme kada je ljudskost potisnula mržnja, a razumijevanje je zamijenjeno zločinom”, rekao je gradonačelnik Adžić.
On je podsjetio na tragični egzodus srpskog stanovništva koje je, suočeno sa agresijom, krenulo ka spasu preko mosta na rijeci Savi, ali je na tom putu naišlo na nasilje i smrt.
Gradonačelnik je sa ponosom istakao da je dio preživjelih sunarodnika utočište pronašao u Gradišci, gdje su uspjeli da se integrišu i doprinose razvoju lokalne zajednice.

“Današnji pomen je naše svjedočanstvo, ali i poruka da istina o ovim stradanjima nikad ne smije da izblijedi. I danas, godina nakon progona, obilježavamo ovu godišnjicu pod sjenkom nepravde, jer umjesto osude zločin se prikriva, a žrtve zaboravljaju”, naglasio je Adžić.
On je poručio da je sveti zadatak svih da čuvaju sjećanje na žrtve, prenose istinu i zahtijevaju pravdu, mirno i dostojanstveno, ali odlučno.

Adžić je podsjetio na spomen obilježja širom Gradiške i Republike Srpske koja služe kao opomena i pouka budućim generacijama da grade mostove suživota i razumijevanja, ali uvijek vodeći računa o identitetu i interesu svog naroda.
“Republika Srpska nije samo teritorija, ona je naša sloboda, naš zavjet i naša odgovornost prema potomcima”, zaključio je gradonačelnik Adžić, dodajući da se ne isključuje saradnja sa svim dobronamjernim ljudima, ali se odbacuju svi pokušaji revizije istorije i neutemeljeni napadi kojima se želi ugroziti mir i stabilnost.

Hrvatske oružane snage su 1. maja, 1995. godine, izvršile agresiju na srpsku oblast Zapadna Slavonija, koja je bila u sastavu Republike Srpske Krajine i pod zaštitom UN.
Protiv Srba u Zapadnoj Slavoniji, odnosno oko 15.000 civila i oko 4.000 vojnika, krenulo je više od 16.000 pripadnika hrvatskih oružanih snaga.

Prema podacima Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas”, u agresiji na Zapadnu Slavoniju u akciji kodnog naziva “Bljesak” 1. i 2. maja 1995. godine poginule su i nestale 283 osobe, uključujući 114 civila, među kojima je 57 žena i 12 djece, a protjerano je 15.000 Srba.

Od ukupnog broja žrtava do sada je rasvijetljena sudbina 174 osobe, a kao nestalo se vodi još 109, među kojima je 46 civila, uključujući i 23 žene.
Zarobljeno je oko 1.450 pripadnika Srpske vojske Krajine, većina na prevaru uz pomoć snaga UN, od kojih su mnogi kasnije prošli teška psihička i fizička maltretiranja u Bjelovaru i Varaždinu.










































Izvor: SRNA, foto: M. Vujić