GRADIŠKA – Stanovnici Gradiške koji se odluče da novu godinu po julijanskom kalendaru dočekaju moći će da slave u kafićima i restoranima gdje će ulaz uglavnom biti slobodan.
Danas se, prema Julijanskom kalendaru, obilježava dolazak srpske Nove godine. U svim hramovima na području gradiške opštine sutra će biti služena liturgija.
Povodom dočeka Pravoslavne Nove godine u hramu Pokrova Presvete Bogorodice u Gradišci večeras u ponoć biće služen moleban. Sveta liturgija u gradskom hramu sutra, 14.januara biće služena u 9 časova i 30 minuta. Moleban će večeras u ponoć biti služen u svim parohijama gradiškog namjesništva.
Laminačka parohija već šest godina zaredom organizuje doček Pravoslavne Nove godine kod hrama Svetoga proroka Ilije sa prigodnim pratećim sadržajima: kuvanim vinom i posluženjem uz muziku,vatromet i moleban u hramu u ponoć. Program će početi u 21 čas i 30 minuta, vatromet je predviđen u 23 časova i 55 minuta dok će moleban početi tačno u ponoć. Srpska pravoslavna crkva 14. odnosno prvog januara po julijanskom kalendaru obilježava Obrezanje Gospoda Isusa Hrista, kao i praznik Svetog Vasilija Velikog, značajnog svetitelja, koji je napisao jednu od liturgija koja se služi u toku godine, a 14. januara vjernici obilježavaju i Pravoslavnu Novu godinu jer se crkveni bogoslužbeni život odvija po starom julijanskom kalendaru, rekao je paroh laminački, Branislav Vidačković. On je podsjetio da se u srpskom narodu svim značajnijim praznicima nakon sedam dana dodaje prefiks mali, pa tako 14. januara praznujemo mali Božić. U različitim krajevima postoje različiti običaji u vezi obilježavanja malog Božića, rekao je Vidačković i naglasio da su bez obzira na to svi običaji povezani sa molitvom i željom za napredak stoke i svega što je ljudima na selu važno, jer običaje inače više sprovode ljudi koji žive u selima. On je podsjetio da je za mali Božić karakterističan kovrtanj koji se stavlja stoci na rogove, vrti uz molitvu za napredak, nosi na arman gdje se vrše žito i od njega se pravi popara. U našem narodu postoje običaji koji se često ne poklapaju sa crkvenim pravilima i kanonima, a stav crkve je taj da je običaj dobar sve dok ne remeti crkveno pravilo, naglasio je Vidačković.
Turjačka parohija takođe tradicionalno organizuje doček Pravoslavne Nove godine kod hrama Svetog proroka Ilije u Turjaku. Okupljanje vjernika predviđeno je večeras u 21 čas i 30 minuta ispred crkve uz kuvano vino, roštilj, kolače, muziku i narodno veselje. Tačno u ponoć biće služen moleban za Novu godinu, a nakon toga biće upriličen vatromet. Paroh turjački, Dalibor Simonović, rekao je da organizovanje dočeka Pravoslavne Nove godine ima dvojaki cilj. Prvi je okupljanje vjernika i druženje, a drugi da srpski narod dočeka svoju Pravoslavnu Novu godinu, kao što dočekuje i Međunarodnu. U turjačkoj parohiji 14.januara, biće služena Sveta liturgija u crkvi u Srednjoj Jurkovici sa početkom u 9 časova i 30 minuta.