GRADIŠKA – Zoran Adžić, aktuelni gradonačelnik Gradiške, optimista je da će, po treći put, pobijediti na lokalnim izborima, u nedjelju 6. oktobra i tako nastaviti osmogodišnju politiku. Optimizam temelji na ekonomskom napretku, investicijama, izgradnji infrastrukture, razvoju mjesnih zajednica, napretku u oblasti kulture i sporta.
Adžić vjeruje da će SNSD imati 12 odbornika a on dobiti 12 000 glasova.
Šta je Vaš najveći argument za glas Vama na izborima?
ADŽIĆ: Svakako da je najveći argument rad u prethodnom periodu, ne samo u četiri nego u prethodnih osam godina. To se proteže kroz nekoliko segmenata. To je rad lokalne administrativne uprave i unaprjeđenja u toku ovih osam godina. Ona su sigurno doprinijela našem uspjehu. Zato, sa ponosom možemo tražiti, od građana, glas za nastavak tih poslova.
Naši argumenti su, ubrzanje usluga prema građanima i privrednicima, smanjenje takse i različitih naknada u iznosu od 300 000 KM godišnje. Rad lokalne uprave, prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje građevinske dozvole, sada je mnogo efikasniji. Investitorima je omogućeno da u roku od sedam dana dobiju lokacijske uslove, za pet dana građevinsku dozvolu, a za 15 dana upotrebnu dozvolu. Prepoznatljivo je i kompletno infrastrukturno opremanje čitavog prostora grada Gradiške, kao preduslov za bolji život naših građana.
Ko je su to prednosti, šta one omogućavaju?
ADŽIĆ: To istovremeno pruža mogućnost dolaska domaćih i inostranih investitora te ino-partnera, da osim navedenih pogodnosti, iskoriste povoljnu geostratešku poziciju grada Gradiške i ovdje realizuju svoje razvojne projekte. Trudili smo se takođe da, upotpunimo društveni i kulturni sadržaj. Izdvajam, kao posebno važno, izgradnju ili adaptaciju društvenih domova u selima. Time, stvaramo uslove za aktivniji i efikasniji rad mjesnih zajednica. U tim objektima jačamo kulturno-umjetnički rad, čuvamo tradiciju i običaje, kao važan segment nacionalnog identiteta.
Šta ste učinili za sport?
ADŽIĆ: Isto tako, vodili smo računa i o razvoju sportske djelatnosti. Tu ne mislim samo na izgradnju Sportske dvorane „Arena“ nego smo to radili i kroz opremanje i pomoć sportskim klubovima na prostoru čitavog grada Gradiška.
Socijalne potrebe su stalno u fokusu javnosti…
ADŽIĆ: Mogu s ponosom reći da se trudimo, da budemo socijalno odgovorna lokalna uprava. Čak 18 odsto budžeta izdvajamo za socijalne potrebe. To je osam miliona KM godišnje. Brinemo i o boračkoj i penzionerskoj populaciji, za koju u kontinuitetu, godišnje povećavamo davanja za 20 odsto. To su prepoznali i borci
i penzioneri. Svjesni smo da za njih treba i više novca, ali ponašamo se u skladu sa svojim mogućnostima.
Da se vratimo na pitanje malih i srednjih preduzeća odnosno privrede.
ADŽIĆ: Podržavamo, na različite načine mala i srednja preduzeća. Ona su u našem fokusu, jer velika preduzeća podržava Vlada Republike Srpske. Pomažemo i poljoprivredni sektor. Godišnje, malim poljoprivrednim gazdinstvima uplaćujemo 300 000 KM. Oko 400 poljoprivrednika dobilo je u zakup, po povoljnim uslovima, pet hiljada hektara poljoprivrednog zemljišta. Ove parcele služe kao osnov za proizvodnju hrane. Time smo zaokružili tj. ojačali naša poljoprivredna gazdinstva. Sljedeći korak da, zajedno sa Vladom Republike Srpske, iznađemo način i modaletit otkupa i prerade poljoprivrednih proizvoda. To je je najpotrebnije našim poljoprivrednim proizvođačima. Grad Gradiška je raspoložen da građevinsko uređeno zemljište, na bilo kojem mjestu, a u našem vlasništvu, ustupimo pod vrlo povoljnim uslovima, za izgradnju fabrike za preradu povrća i voća.
Aktuelno je pitanje i problem smještaja djece u vrtiće…
ADŽIĆ: Isto tako moram reći da smo imali ogromno razumijevanje i prema školstvu, prije svih Predškolskoj ustanovi „Lepa Radić“ ali i prema našim najmlađima, u cjelini. Uporediću to, mi smo 2016. godine imali 280 mjesta u našim vrtićima, a sada imamo 800 mjesta. To je dokaz da smo velika sredstva ulagali. U Budžetu z ovu godinu planirano je 3,5 miliona KM za JPU „Lepa Radić“. Oko 15 odsto budžeta dajemo za predškolsko i školsko vaspitanje, što zajedno sa socijalni davanjem čini 33 odsto Budžeta Grada.
Šta karakteruše srednje obarzovanje?
ADŽIĆ: Uveli smo Sajam obrazovanja i zapošljavanja. Usaglasili smo potrebe gradiške privrede sa obrazovanjem. Tehnička škola se po tome ističe, zato što je uvela nova i moderna zanimanja. To su CNC tehničari, potom tehničari mehatronike, informacionih tehnologija, robotike…
Uložili smo više od milion i po eura, kroz međunarodne projekte i donacije društveno odgovornih kompanija s prostora Grada Gradiške za usavršavanje naših đaka. Oni praktičnu nastavu obavljaju u preduzećima, što čini sasvim zaokružen ciklus u obrazovanju. To su činjenice i razlozi, zbog kojih, s ponosom mogu izaći pred građane, i ja i SNSD, da zatražimo njihov glas, njihovo povjerenje za nastavak zajedničkog rada.
Koliko u procentima vjerujete u svoju pobjedu?
ADŽIĆ: Vjerujem u svoju pobjedu za gradonačelnika. Navikao sam da budem prvi, u svemu. Tako i sada. Bio sam prvi u školskom dnevniku, prvi u vojsci, prvi u generaciji diplomirao na fakultetu, prvi sam bio i na svom poslu, u Elektroprivredi.
Vjerujem da ću i sada biti prvi. U procentima to je 90 odsto.
Koliko glasova očekujete, ukoliko ste se bavili istraživanjem, da ćete dobiti?
ADŽIĆ: Mislim da ću dobiti, zavisi od izlaznosti, oko 11 -12 000 glasova. Računam da će izlaznost biti na nivou dosadašnje…
U kojoj oblasti, u kojem području rada smatrate da ste, u prethodnih osam godina najviše uradili?
Pa teško je izdvojiti, ali mislim da smo najviše uradili u školstvu, potom u oblasti infrastrukturnog opremanja čitavog prostora grada Gradiška. U svih 56 mjesnih zajednica, ponešto smo uradili. Trudili smo se da to bude ravnomjerno i po prioritetima. Takođe smo mnogo postigli u oblasti komunalija. Smatram da Grad Gradiška ima jedan od najboljih organizovanih komunalnih sistema. Građani koji nisu bili ovdje duže vrijeme, uglavnom se pozitivno iznenade izgledom gradskog područja, izgledom naših sela. Gradiška je čist grad, uređen grad, pun zelenila i cvijeća. To je ponos za sve nas. To zaslužuje pohvale na račun Javnog komunalno preduzeće „Gradska čistoća“, „Vodovoda“, Stambeno-
komunalnog odjeljenja Gradske uprave i drugih segmenata koji učestvuju u tom poslu.
Postoji li nešto planirano, a neostvareno, na primjer da ste precijenili Vaše mogućnosti, da niste imali adekvatnu podršku ili niste na to uopšte mogli uticati?
ADŽIĆ: Gradiška ima 160 miliona infrastrukturnih projekata sa građevinskom dozvolom. To nijedna lokalna uprava nema. Mnogi gradovi, možda samo pola lokalnih samouprava na prostoru Republike Srpske nemaju toliko projekata. E to je kapital Gradiške. Mnogi nisu vjerovali da ćemo završiti sportsku dvoranu, da ćemo izgraditi kružni tok, najveći u Bosni i Hercegovini, možda i u regionu.
Mnogi nisu vjerovali da ćemo izgraditi 140 kilometara puteva, urediti nekoliko parkova u gradu ili urediti centar grada…
Neki poslovi nisu realizovani. Vjerujem da ćemo u naredne četiri godine, uz pomoć Vlade Republike Srpske i Vlade Republike Srbije, izgraditi Srpsku varoš, Trijumfalnu kapiju, Memorijalni centar odnosno interpretativni centar grada Gradiške, obnoviti Sokolski dom… Nismo uspjeli, ali sam optimista da ćemo izgraditi Kinetički park Nikole Tesle. Isto tako, nešto što smo dugo čekali, a što je sada izvjesno je vodosnabdijevanje Lijevča polja i Potkozarja. Radovi su počeli. U naredne dvije godine riješićemo kompletno i kvalitetno vodosnabdijevanje čitavog prostora grada Gradiške. Na izvorištu u Žeravici, izgradnjom bunara, obezbijedili smo dugoročno, dovoljno pitke vode. To je za period od pola vijeka.
Ovo je Vaš treći izborni krug, po čemu se on razlikuje od prvog i drugog?
ADŽIĆ: Prve četiri godine bile su vrlo izazovne. Došao sam u oblast koju nisam dovoljno poznavao, trebalo se upoznati sa radom lokalne uprave. Trebalo je to za kratko vrijeme naučiti. Ogroman teret predstavljalo je izvršenje budžeta za 2016. godinu. Iznosio je 20 miliona KM a obaveze su bile 40 miliona KM.
Uspio sam okupiti mladi tim od 40 stručnjaka, u svim segmentima. Oni su kreatori, nosioci i izvršioci svih poslova. To se događalo u prve četiri godine. Bilo je bitno, to moram reći, prekomponovati sve te obaveze.
Nedostajalo je novca. Bili smo prinuđeni da se kreditno zadužimo. Kada sam se 2017/2018. godine obraćao poslovnim bankama, dobijao sam odgovor da je Gradiška, u ekonomskom smislu, propala. Pokazali smo novu energiju i nove mogućnosti. Od 2016. godine, kada smo započeli novu epohu grada na Savi, ni jednog trenutka nije kasnio anuitet prema bankama, nije kasnila nijedna uplata grant sredstava prema budžetskim korisnicima, niti je kasnila plata zaposlenima u Gradskoj upravi i u svim javnim ustanovama.
Kako ste se borili, šta ste preduzimali u periodu epidemije korone?
ADŽIĆ: To nas je zadesilo u mome drugom mandatu. Četiri godine su protkane i obilježene početkom korone. Korona nas je naglo zaustavila, usporila, ali smo se i u takvim okolnostima, uspjeli izboriti sa posljedicama ove pandemije i nastavili razvijati i graditi našu Gradišku.
Ukoliko pobijedite, čemu ćete dati prioritet u naredne četiri godine?
ADŽIĆ: Potrebno je završiti započete projekte, kao krunu rada u prethodnih osam godina. To je izazov za mene, razlog da se odlučim i za ovaj treći mandat. Želimo pretočiti u djelo sve što smo vizionarski postavili i zamislili pa pretočili u strateške dokumente, planove kapitalnih investicija, izradili izvedbene projekte sa građevinskim dozvolama.
Koja je to situacija u prethodnih osam godina koja je od Vas zahtijevala najveću odgovornost pa i rizik u nekom smislu?
ADŽIĆ: Neke projekte otvarali smo, a nismo znali kako ih zatvoriti. Imali smo viziju i energiju, i to je ta možda hrabrost. Tražili smo nepovratna sredstva, pomoć Vlade Republike Srpske i ulagali, gradili, podizali svoj grad. Zahvalan sam predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, koji nam je pomagao prethodnih osam godina. U tim okolnostima, načinili smo bitan napredak. Hvala i Vladi Republike Srbije, koja nam je pomogla realizaciju tri kapitalna projekta. Moram da pohvalim gradsko Odjeljenje za lokalni i ekonomski razvoj i Razvojnu agenciju, gdje smo kroz različite projekte, za sedam godina obezbijedili preko 35 miliona evra grantova. Mi smo nekada dugo tražili partnere iz Srbije, Crne Gore i drugih zemalja, a danas te zemlje vide partnere u nama. To su bili ključni trenuci, kada je trebalo hrabrosti, kada je trebalo donijeti odluku da nešto radite, ali da u tom trenutku niste sigurni da imate finansijska sredstva. Bili smo sigurni i vjerovali u naš tim, da ćemo dobiti sredstva kroz naše zahtjeve, te da ćemo završiti projekte.
Koliko je za lokalnu sredinu, za Gradišku, bitna Strategija razvoja?
ADŽIĆ: Strategija razvoja je vrlo bitna za svaku lokalnu upravu. To sam shvatio 2017. godine kada je kod nas došao ambasador Velike Britanije i pitao šta nam treba, a ja sam naveo nekoliko poslova. Upitao je da li imamo strategiju razvoja, plan kapitalnih investicija, studiju izvodljivosti, projektnu dokumentaciju. Kratko sam odgovorio da nemamo. To je bio problem, i prepreka. Shvatili smo da trebamo strateški da razmišljamo u Gradišci. Vrlo je bitno da smo i tu prvu strategiju radili zajedno sa Evropskom komisijom i UNDP-em, gdje smo imali konsultante, gdje su nas njihovi stručnjaci, uputili kako se prave strateški dokumenti, prije svega strategija razvoja lokalne uprave. Imali smo i sreću da našu Strategiju razvoja, uskladimo sa strategijom Evropske komisije. Iz tog strateškog plana je proizašao Plan kapitalnih investicija našeg grada.
Često razgovarate sa građanima sada tokom kampanje, ali i tokom cijele godine. Na šta građani najčešće ukazuju i koliko ste Vi zapravo u mogućnosti da neke od tih prijedloga i inicijativa uvažite?
ADŽIĆ: Zahtjevi građana se uglavnom ogledaju kroz različite infrastrukturne projekte na prostoru čitavog grada Gradiška. Sigurno da su tu i zahtjevi za izgradnju ili dogradnju nekih javnih objekata, prije svega mislim na vrtiće ili recimo zapošljavanje mladih. Termin za takve razgovore nikada nisam određivao, jer građani svaki dan ovdje dolaze po različitim pitanjima, te uz redovne poslove razgovaramo i sa njima. Trudimo se da neke realne i ozbiljne zahtjeve prihvatamo, proslijeđujemo u resorna odjeljenja, koja potom procjenjuju njihovu opravdanost, potrebu i svrhu.
Kako reagujete na kritike, primjedbe, zamjerke, pa čak i osporavanja autoriteta, što se takođe može čuti naročito od opozicije u Skupštini?
ADŽIĆ: Opozicija mene želi da predstavi kao grubog, ali Zoran Adžić nije takav. Ja sam komunikativan, imam strpljenja za sve prijedloge i kritike. Laskanje nije rješenje. Dobronamjerne kritike su korisne, prijedlozi su poželjni, ali realni i iskreni, a to sam veliki broj puta rekao i opoziciji u gradskoj Skupštini. Izađite jednom sa konkretnim kritičkim osvrtima i prijedlozima, da vidimo šta
je to realno, da razmijenimo mišljenja, iskustva ili poglede, te da usaglasimo najbolja rješenja za našu Gradišku. Uvijek smo spremni za razgovor, razmjenu mišljenja i dogovor koji je u interesu grada Gradiška.
Kakva je Vaša saradnja sa vrhom Republike Srpske, prvenstveno sa predsjednikom Republike Srpske g. Miloradom Dodikom i Vladom Republike Srpske?
ADŽIĆ: Svih ovih osam godina, bez podrške predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, člana predsjedništva BiH gospođe Željke Cvijanović, bez podrške Vlade Republike Srpske, svih resornih ministara i sadašnjeg premijera Radovana Viškovića, Gradiška ne bi ostvarila ovoliki iskorak. Bez te saradnje ne bi bilo projekata. Gradiška je prepoznata kao lokalna uprava koja je kooperativna, koja poštuje posvećenost institucija Srpske i predsjednika Dodika našem gradu. Ta saradnja je u potpunosti usmjerena u korist građana Gradiške.
Nedavno je predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik na jednom stranačkom skupu u Novoj Topoli jasno rekao da vas podržava i visoko cijeni sve što ste uradili. Koliko Vam ta podrška znači?
ADŽIĆ: Pa sigurno da znači puno da predsjednik Republike Srpske podržava rad gradonačelnika, podržava rad njegovog tima, te da konačno radimo u dobrom smjeru, u cilju razvoja čitave Republike Srpske. Zajedno činimo jaku spregu, jednu čvrstinu, u daljem razvoju i očuvanju naše Republike Srpske, jer ćemo tako sačuvati i Gradišku. To je naš koncept i opredjeljenje da je podrška jasna, da pojačamo svoj rad, da imamo dodatnu energiju i da maksimalno radimo u korist građana i privrednika grada Gradiška.
Ukoliko pobijedite na izborima i osvojite treći mandat, kojim poslovima ćete dati prioritetno mjesto?
ADŽIĆ: Nastavićemo naš rad na svim poljima kao i prethodnih osam godina, gdje smo svake godine radili, bez obzira da li je godina izborna ili ne, maksimalno smo bili uključeni u sve problematike i korak po korak radili na njihovom rješavanju. Sve je rađeno u skladu sa našim programima, strategijom razvoja, planom kapitalnih investicija, odnosno slušali smo zahtjeve naših građana i privrednika, pretvarali to u projekte i uvrštavali iz godine u godinu u naše budžete. Nastavićemo sveukupni razvoj grada Gradiška, po svim osnovama – i infrastrukturno, i školstvo, i izgradnja kapitalnih infrastrukturnih projekata, te ako uspijemo u naredne četiri godine da realizujemo zadate ciljeve Gradiška će sa sigurnošću biti prepoznata kao srednjoevropski grad.
Šta Gradišci nedostaje na tom putu da postane srednjoevropski grad?
ADŽIĆ: Prije svega nedostaje nam hotel. Putem svih naših turističkih sadržaja koje nudimo, putem Turističke organizacije, Kulturnog centra, sportskih događaja, manifestacionog turizma, zasigurno ćemo vrijedno raditi. Grad će ponuditi rješenja i mogućnosti, podršku i pomoć, svima koji žele da ovdje ulažu.
Sada imamo i određene najave da se pored gradskih bazena, gradi hotel sa različitim sadržajima. Spremni smo svakako i prostor naše Vijećnice i hotela Kajzer, kao zaštićenu graditeljsku cjelinu, ustupiti na javno-privatno partnerstva, dati pod koncesiju, kako bi u centru grada stvorili mogućnosti hotelskog smještaja, sa restoranskim i drugim sadržajima.
Sa koliko odbornika SNSD-a u skupštinskim klupama bi bili zadovoljni?
ADŽIĆ: Mi smo prethodni mandat imali 10 odbornika i nacionalnu manjinu, a naša trenutna očekivanja su 12 odbornika. Očekujemo da će SNSD biti ubjedljivo vodeća politička organizacija na prostoru grada Gradiška, kao što je i do sada bila. Očekujem i da skupštinska većina poveća svoj broj odbornika i da u tom, snažnijem kapacitetu, nastavimo da razvijamo i gradimo Gradišku.
PLAĆENO POLITIČKO OGLAŠAVANjE / RTVG