GRADIŠKA – Sinoć je u Čitaonici JU Narodne biblioteke Gradiška održano književno veče posvećeno romanu “Limeni lijes za Zaimović Zejnu” autora Muharema Bazdulja.
Ovaj roman je ove godine bio u najužem izboru za prestižnu NIN-ovu nagradu, što dodatno svjedoči o njegovoj književnoj vrijednosti.
Muharem Bazdulj, rođen u Travniku, je priznati srpski i bosanskohercegovački književnik, prevodilac i novinar. Sa diplomom i magistarskim zvanjem sa Filozofskog fakulteta u Sarajevu, Bazdulj od 2012. godine živi i radi u Srbiji.
Roman “Limeni lijes za Zaimović Zejnu” predstavljen je kao introspektivna priča koja čitaoce vodi u svijet izgubljenih zavičaja i preispitivanja istina. Kroz majstorsko narativno vođstvo, Bazdulj evocira zaboravljene prostore, uspomene i duboke emocije. Knjiga se doživljava kao književni omaž prošlosti i hrabar pokušaj pronalaženja nove forme zavičajnog identiteta u literaturi.
Prisutni su imali priliku da čuju kako Bazduljev autentični naratorski glas, podsjećajući na velikane poput Dragoslava Mihailovića i Albera Kamija, stvara snažnu emocionalnu vezu sa čitaocem već od prvih stranica. Teme koje dominiraju romanom su nostalgija, identitet, gubitak i obnova, utkane u širu sliku rekonstrukcije jednog vremena i prostora.
“Limeni lijes za Zaimović Zejnu” nije samo samostalno djelo, već i važan dio Bazduljevog proznog svijeta, funkcionišući kao još jedna kockica u mozaiku njegove literarne misije očuvanja sjećanja. Jezik romana je okarakterisan kao bogat, pjesnički i pun suptilnih značenja, što ga čini idealnim izborom za ljubitelje dubokih i misaonih književnih ostvarenja.
Svi zainteresovani čitaoci mogu pronaći roman “Limeni lijes za Zaimović Zejnu” na policama Pozajmnog odjeljenja za odrasle čitaoce JU Narodne biblioteke Gradiška.