GRADIŠKA – Javne rasprave o novom Ustavu Republike Srpske nastavljene su u Gradišci, nakon što su prethodno održane u Istočnom Sarajevu, Trebinju i Prijedoru.
Profesor doktor Vitomir Popović, akademik i doktor pravnih nauka, istakao je da je cilj ovih rasprava da se građani upoznaju sa razlozima za donošenje novog Ustava i da se čuju njihova mišljenja i sugestije.

– Naš Ustav, donesen 28. februara 1992. godine, pretrpio je značajne izmjene kroz veliki broj amandmana, nametnutih od strane visokih predstavnika, kao i onih usvojenih u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Zbog toga je neophodno pristupiti izradi novog Ustava, koji će biti zasnovan na kontinuitetu sa Ustavom iz 1992. godine, ali će istovremeno ispraviti nepravde i nejasnoće koje su nastale tokom godina – rekao je Popović, koji je predsjednik Radne grupe koja pomaže Odboru za ustavna pitanja u pripremi i izradi novog ustava Republike Srpske.

On je naglasio da je jedan od ključnih razloga za donošenje novog Ustava potreba da se iz njega „iščiste“ amandmani koje su nametnuli visoki predstavnici, jer Narodna skupština Republike Srpske nikada nije donijela odluku o njihovom prihvatanju.
Takođe, novi Ustav treba da razjasni odnose između Republike Srpske i zajedničkih institucija Bosne i Hercegovine, koji su, prema Popovićevim riječima, narušeni.

– Dejtonskim sporazumom je jasno utvrđena raspodjela nadležnosti, ali je veliki broj nadležnosti, koje su prvobitno pripadale Republici Srpskoj, prenesen na nivo zajedničkih institucija. To je dovelo do poremećaja u odnosima i narušavanja ustavnog poretka – istakao je Popović.
On je posebno kritikovao praksu da se odluke na nivou zajedničkih institucija donose bez saglasnosti predstavnika srpskog naroda, što smatra direktnim ugrožavanjem konstitutivnosti i ravnopravnosti naroda.

– Primjer je nedavna rezolucija o genocidu, koja je donesena bez saglasnosti srpskog naroda, koji čini trećinu stanovništva i skoro polovinu teritorije Bosne i Hercegovine. Takve odluke dovode u pitanje opstanak srpskog naroda i vode Bosnu i Hercegovinu ka unitarnoj državi, što je neprihvatljivo – upozorio je Popović.

Član Radne grupe Ljubinko Mitrović rekao je da Republika Srpska naglasio je da Republika Srpska ima potpuno pravo da zaštiti svoju ustavnu poziciju i nadležnosti, odbacivši navode da je riječ o napadu na ustavni poredak BiH.
Poslanik u Narodnoj skupštini Srpske Ranka Perić Romić istakla je da je više od 80 nametnutih amandmana dovoljan razlog za usvajanje novog ustava.

-Republika Srpska je postojala i prije Dejtonskom mirovnog sporazuma, unijela je u BiH dio svoje državnosti, ali se nije odrekla svojih državotvornih elemenata koje želi da vrati kroz donošenje novog ustava – dodala je Perić Romić.

Javnoj raspravi su prisustvovali narodni poslanici Dražen Vrhovac, Ranka Perić Romić, gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić, predstavnici boračkih organizacija, udruženja građana, stručna javnost i brojni građani.

















Izvor: Glas Srpske