GRADIŠKA – Za rad Centra za socijalni rad Gradiška i socijanu zaštitu u 2024. godinu iz gradskog budžeta izdvojeno je 7.158.200 maraka što govori o tome da se proširuje obuhvat i broj korisnika socijalnih prava, ali i da Grad Gradiška vodi računa o socijalno ugroženim kategorijama stanovništva – rekla je za portal “Moja Gradiška” direktor Centra za socijalni rada Stana Balaban.
-To razumjevanje i odlučnost da se pomogne svima kojima je pomoć u datom momentu potrebna ogleda se u činjenici da je budžet svake godine sve veći, što znači da sa porastom lica koji nam se obraćaju nama je pružena mogućnost da im pružimo adekvatnu pomoć i podršku u datom momentu, bilo da se radi o jednokratnoj novčanoj pomoći, smještaj u dom, i ostali vidovi pomoći i podrške koje je zakon propisao – navodi Balaban.
Prema njezinim riječima Centar provodi socijalnu i porodično-pravnu zaštitu, starateljstvo, poslove stručnog rada u oblasti maloljetničke delikvencije, porodičnog nasilja kao i druge stručne poslove u vezi sa ostvarivanjem prava iz stvarne nadležnosti.
-Sistem socijalne zaštite na lokalnom nivou funkcioniše uz interaktivno učešće svih institucija. Veoma je važno naglasiti dobru međuinstitucionalnu saradnju kako bi u realizaciji programskih aktivnosti svaka institucija imala važnu ulogu u praćenju uzročnih pojava i prevenciji nastanka problema te identifikovala korisničku grupu, pojedinaca ili porodica u cjelini – rekla je Balabanova.
Ova ustanova je jedna od institucija u sistemu mreže podrške, te svoje aktivnosti obavlja u saradnji sa vladinim i nevladinim institucijama, školama, Centrom za mentalno zdravlje, policijom, nevladinim organizacijama, volonterima i drugim.
Na inicijativu Republičkog pedagoškog zavoda pokrenut je projekt „Briga o djeci-zajednička odgovornost i obaveza“ u kojem učestvuju ministarstvo prosvjete i kulture, ministarstvo unutrašnjih poslova, ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite, ministarstvo uprave i lokalne samouprave, sve osnovne i srednje škole u Republici Srpskoj i Centri socijalnog rada.
-U svim osnovnim i srednjim školama su formirani stručni timovi za provođenje projekta. Zadatak navedenih timova je da pored otkrivanja učenika sa smetnjama u praćenju nastavnog procesa i eventualnog upućivanja na procjenu mogućnosti i kategorisanja kao osoba sa smetnjama u razvoju, istovremeno ima ulogu prevencije, praćenja i suzbijanja svih oblika društveno-neprihvatljivog ponašanja mladih, u koje između ostalog spadaju i maloljetnička delikvencija, vršnjačko nasilje i narkomanija – pojašnjava Balabanova.
Balabanova je istakla da je u odnosu na prošlu godinu došlo do povećanja visine određenih socijalnih davanja čiji je obračun vezan za visinu prosječne plate, kao što je dodatak na pomoć i njegu drugog lica, a uvedeno je i novo pravo na ličnu invalidninu.
-Trenutno dodatak za pomoć i njegu drugog lica koristi 1.171 lica, a pravo na novčanu mjesečnu pomoć 83 lica. Imamo 1460 korisnika jednokratne pomoći – navela je Balabanova.
Ona je naglasila da Centar za socijalni rada ima odličnu saradnju sa Gradskom upravom i gradskim vlastima, ali i udruženjima koja brinu o djeci sa poteškoćama u razvoju, kao što su Udruženje roditelja djece sa autizmom „Duga“ i Udruženje za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima.
Dnevni centar
Grad Gradiška je jedna od rijetkih lokalnih zajednica koja ima osnovan Dnevni centar u sklopu djelovanja Centra za socijalni rad.
-U dislociranom objektu Centar za socijalni rad Gradiška obezbjeđuje mogućnost dnevnog zbrinjavanja licima sa smetnjama u razvoju. Korisnici prava na dnevno zbrinjavanje su istovremeno korisnici dodatka za pomoć i njegu drugog lica kao i lične invalidnine. Pored dnevnog zbrinjavanja pružamo psihosocijalnu podršku roditeljima, te pored toga organizujemo radionice – ističe Balabanova.