NjUJORK – Generalna skupština Ujedinjenih nacija (GS UN) na današnjoj sjednici u Njujorku raspravlja i odlučuje o prijedlogu rezolucije o Srebrenici.
Prijedlogom je, između ostalog, predviđeno da se “11. jul obilježava kao međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici”.
Rezoluciju o Srebrenici je bošnjački dio misije BiH pri UN inicirao samostalno, bez odluke Predsjedništa BiH, a njeni su predlagači Njemačka i Ruanda.
Rezoluciju u kojoj se dešavanja iz jula 1995. godine u Srebrenici kvalifikuju kao “genocid” predstavlja stalni predstavnik Njemačke u UN Antje Lenderce, a sjednici prisustvuje predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Iako se, prema proceduri Generalne skupštine, odluke donose konsenzusom, za koji je potrebno da sve države budu saglasne oko teksta nacrta rezolucije, o prijedlogu rezolucije o Srebrenici će se glasati, pošto se Srbija, Rusija i Kina protive njenom usvajanju. Na glasanju u Generalnoj skupštini UN zemlje nemaju pravo veta, a svaka od 193 države članica ima pravo na jedan glas.
Sjednicu možete da pratite UŽIVO OVDJE.
17:16 Angola: Rezolucija bi mogla naštetiti delikatnom procesu pomirenja
Predstavnik Angole je rekao da njegova zemlja osuđuje sve zločine protiv čovječnosti i da priznaju da je u Srebrenici počinjen genocid, kao što su utvrdili i sudovi, ali da će biti uzdržani oko ove rezolucije.
Dodao je i da mir, pomirenje i jedinstvo moraju biti zaštićeni po svaku cijenu među tri etničke zajednice. Rekao je da Angola smatra da bi ova rezolucija mogla naštetiti delikatnom procesu pomirenja, a i da su zabrinuti u vezi transparentnosti i inkluzivnosti koji su pratili pripremu ove rezolucije.
17:12 UAE uzdržani zbog politizacije
Predstavnik Ujedinjenih Arapskih Emirata je rekao da je u Srebrenici bio genocid, te da su to utvrdili najviši međunarodni sudovi, a zločini su dobro dokumentovani, ali da će biti uzdržani u ovoj rezoluciji jer vjeruju da je politizovana i donesena prebrzo.
Dodao je da su UAE stajale rame uz rame s svojom braćom i sestrama, da su slali humanitarnu pomoć i pomogli obnovi i pomirenju u BiH.
Rekao je da snažno osuđuju svako negiranje i minimiminiziranje genocida, ali je dodao da je nažalost ovu rezoluciju pratila velika politizacija, te da su etničke tenzije zbog toga u BiH ponovo u porastu.
Dodao je da genocid u Srebrenici ne smije biti korišten za politizaciju.
17.03 – Nikaragva će glasati protiv rezolucije
17.00 – Venecuela se zalaže za proces na osnovu konsenzusa koji je započet u Dejtonu
16.59 – Predstavnik Kube: Kuba neće glasati za rezoluciju o Srebrenici
16.56 – Azerbejdžan neće biti u mogućnosti da glasa ukoliko prijedlog rezolucije o Srebrenici bude stavljen na glasanje
16.51 – Predstavnik Namibije rekao je na sjednici Generalne skupštine da će ova država biti uzdržana na glasanju o rezoluciji o Srebrenici.
16.40 – Kina: Nećemo glasati za rezoluciju (OPŠIRNIJE)
16.30 – Aleksandar Vučić: Pozivam sve u GS UN da glasaju protiv reolucije, jer je visoko politizovana i postavljam pitanje Njemačkoj zašto se ona donosi kada je individualna odgovornost već isporučena kroz presude (OPŠIRNIJE)
16.28 – Počelo obraćanje Vučića
16.24 – Ambasadorka Njemačke u UN Antje Lendertse, inače najglasnija u antisrpskoj kampanji i prikupljanju glasova za rezoluciju, rekla je da je cilj rezolucije pomirenje i sjećanje na žrtve Srebrenice (OPŠIRNIJE)
16.15 – Vanuatu, Antigva i Barbuda i Malavi povukli kosponzorstvo rezolucije o Srebrenici, javio je Tanjug
16.14 – Nakon uvodne riječi Njemačke, u Generalnoj Skupštini Ujedinjenih Nacija obraća se predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
16.12 – Počela je sjednica. Sjednica je počela minutom ćutanja povodom pogibije iranskog predsednika Ebrahima Raisija.
16.05- Obezbjeđenje UN pokušalo da otme zastavu Srbije srpskim žrtavma iz BiH (OPŠIRNIJE)
16.00 -Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ušao je u salu Generalne Skupštine Ujedinjenih nacija.
Uživo: Nezavisne novine
Izvor: Glas Srpske, Agencije