GRADIŠKA – Predsjednik Saveza opština i gradova Republike Srpske Ljubiša Ćosić ocijenio je tokom Trećeg investicionog foruma “Invest Srpska” u Tesliću da alati i mehanizmi promocije resursa nisu dovoljno iskorišteni u lokalnim zajednicama.
– Alat koji se zove Savjet lokalnih privrednika nije dovoljno iskorišten – izjavio je Ćosić na panelu “Lokalne zajednice – pravo mjesto za ulaganja” u okviru Investicionog foruma “Invest Srpska”.
On je rekao da se Savjet lokalnih privrednika mora češće sastajati kako bi se realizovali zadati ciljevi i da međusobno udruživanje 64 lokalne zajednice u Srpskoj nema alternativu s obzirom na izazove sa kojima se ponaosob susreću.
– Udruživanje lokalnih zajednica u Srpskoj je poželjno, a to omogućava i Zakon o lokalnoj samoupravi – naveo je Ćosić, ističući da je međusobna konkurencija lokalnih zajednica poželjna ali da udruživanje nema alternativu ako se želi biti tržišno atraktivan investitorima.
Prema njegovim riječima, svaka lokalna zajednica ima svoje komparativne prednosti koje će na kraju prevagnuti kod investitora koji za pokretanje svog poslovanja najčešće očekuje i određene pogodnosti, kako od te lokalne zajednice, tako i od republičkih institucija.
On je kao jednu od pogodnosti za investitore izdvojio stvaranje slobodnih zona.
Gradonačelnik Laktaša Miroslav Bojić kaže da je ovaj grad ostvario 250 miliona KM domaćih i stranih investicija sa učešćem od 80 odsto metalske industrije.
Prema njegovim riječima, recept za uspjeh je odlična lokalna administracija, saradnja sa republičkim institucijama, uspostavljanje više poslovnih zona koje su uz regulacione planove ukrupnjene i tako atraktivne stranim investitorima, a u prilog tome je naveo dolazak dva velika investitora iz Njemačke i Italije koji su lideri u svom segmentu
Bojić je rekao da je investitorima, osim radne snage, važna i prateća poslovna infrastruktura – od kapaciteta električne energije, blizine saobraćajnica, auto-puteva i aerodroma, dok su sve ostalo finese.
On je istakao da je važno i to što se stranom investitoru omogućava da se uključi u lokalni Savjet privrednika i bude direktno upoznat o strategiji poslovanja i unapređenja ovog sektora.
Bojić je ocijenio da je poreski sistem u Republici Srpskoj dobar, kao i Vladine stimulativne mjere privrednicima, te poručio da republička administracija mora biti bliže lokalnim zajednicama i privredi kako bi zakonske mjere imale bolji efekat za funkcionisanje i ostvarivanje budžeta lokalnih samouprava.
Gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić naglasio je da su ovakvi forumi veoma značajni lokalnim zajednicama kako bi se promovisale stranim investitirima i da u tome veliku ulogu ima i podrška Vlade Republike Srpske.
On je naveo da je za uspjeh ove lokalne zajednice zahvalan učešću u MEG projektu, usvajanju neophodnih standarda za povoljno poslovno okruženje, osnivanju Lokalne razvojne agencije, te organizovanju lokalne administracije podređene tržišnom poslovanju, sa angažmanom stručnih mladih ljudi.
Adžić je ukazao na značaj ulaganja u obrazovanje i formiranja određenih profila zanimanja, ističući da svaki strani investitor, osim zahtjeva za informacije o poslovnoj zoni, iz zavoda za zapošljavanje traži uvid u obrazovnu strukturu nezaposlenih tog područja.
On je ukazao i na važnost “jednokancelarijskog” poslovanja, odnosno da investitor za 15 dana dobije sve potrebne dozvole, što je u ovoj lokalnoj zajednici veoma dobro prihvaćeno od investitora iz Italije, Austrije, Slovenije i drugih zemalja koje su izabrale ovaj grad za poslovanje.
Direktor Sektora za međunarodnu saradnju u Investiciono-razvojnoj banci Mirko Bošnjak kaže da IRB aktivno radi na investicionoj međunarodnoj promociji lokalnih zajednica i njenih kapaciteta i da su ovakvi forumi jedan od načina za to.
Treći investicioni forum “Invest Srpska” pod sloganom “Naša vizija = Srpska” organizuje Investiciono-razvojna banka uz podršku predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Nakon ovog, biće održan četvrti panel pod nazivom “Komparativne prednosti domaćeg izvoza”.