GRADIŠKA – Knjiga „Uspon i pad malog Beograda“, autora Bojana Vujčića, koja govori o kulturno-prosvjetnoj ulozi srpskog građanstva u Gradišci u periodu od 1848. do 1949. godine, predstavljena je večeras u gradiškom Kulturnom centru.
Istoričar i direktor Zavičajnog muzeja Gradiška, Bojan Vujčić u svojoj novoj knjizi sabrao je istorijske izvore koji u jednoj cjelini pojašnjavaju i epitet „malog Beograda“ koji je Gradiška, zbog brojnih kulturnih i drugih društava koja su u njoj bila aktivna, nosila u periodu prije Prvog svjetskog rata.
Vujčić je istakao da je nakon dugogodišnjeg prikupljanja arhivske građe i brojnih memoarskih izjava odlučio da istorijskim činjenicama razjasni priču o Gradišci kao „malom Beogradu“, koji period obuhvata i ko su najznačajnije gradiške porodice i ličnosti tog vremena.
On pojašnjava da priča počinje od 1848. godine kada su kamaraši kapetena Miše Anastasijevića u Gradiški doveli prvog srpskog učitelja, a završava gašenjem Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva „Prosvjeta“ 1949. godine.
Gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić rekao je da je Vujčićeva knjiga još jedan dio nastojanja da se vrati sjećanje na važne ličnosti gradiške istorije i kroz to novim generacijama predstavi značaj Gradiške i njene društvene i političke elite u prošlosti na ovim prostorima.
Nakon predstavljanja knjige „Uspon i pad malog Beograda“, o kojoj su govorili i profesori katedre za istoriju banjalučkog Filozofskog fakulteta, Dragiša Vasić i Borivoje Milošević, u galeriji Zavičajnog muzeja Gradiška otvorena je izložba 28 portreta značajnih ličnosti o kojima se govori u samoj knjizi a koje su naslikali akademski slikari.
Izvor: RTVG