GRADIŠKA – Bivši fudbaler a sada navijač gradiške „Kozare“ i reprezentacije BiH, vrhunski poznavalac modnih trendova i kuvar, majstor za specijalitete svoga kraja, Kasim Grgić, poznat po nadimku Cojle, o svakoj od ovih tema često i rado razgovara sa prijateljima.
Svaki moj dan, kao i moj život su u potpunosti ispunjeni. Od šest ujutro do deset naveče, imam raspored kojeg sam samostalno utvrdio i toga se pridržavam. Zato ne mogu se požaliti da mi penzionerski dani sporo teku, da mi je dosadno, naprotiv kaže Cojle, dugogodišnji radnik gradiške tvornice konfekcije Triko i poslovođa kultne trgovine „Svijet mode“ u centru grada.
-Ta vremena su prošla ali su ostale uspomene. Nema više ni Trikoa ni „Svijeta mode“ ali u meni, u mojim sjećanjima, sve to još živi, traje, i postoji – zaključuje naš sagovornik koji je nekada bio jedan od najboljih fudbalera FK „Dubrave“. Pamte ga ovdje po brzini i golovima.
-Sve što u čovjeku, u meni živi, o čemu se priča, sa strašću i ljubavlju, ne pripada prošlosti. Sa prijAteljima često, svakodnevno pričam o životu, kada nam je svima bilo lijepo, kada smo bili mladi ali i srećni. Danas, sada, u ovo vrijeme je nešto drugo, drugačije, nama neprihvatljivo – veli Cojle.
Za sebe kaže da je najveći navijač reprezentacije BiH u svome gradu i da niti jednu utakmicu u posljednjih dvadeset godina, nije propustio, bez obzira gdje se igra. Zato je svoje dvorište preimenovao u Avliju Edina Džeke, postavio tablu sa tim natpisom.
Zato ga posjećuju mnogi i pišu o njemu, mediji iz regiona. Nedavno je u Džekinoj avliji, o Cojletu i njegovim preokupacijama, reportažu iz serijala „Životne priče“ snimio Goran Stojićevim Karamela.
-Ipak, iznad svega ja sam kuvar bez pardona, kojem nema konkurenta na daleko. Prijatelji mi kažu da sam gradiški Stevo Karapandža, zato je najpoznatiji kuvar bivše Jugoslavije. Kod mene se uvijek nešto peče, prži, kuva… Moja kapija je stalno otvorena za prijatelje, za putnika dobrih namjera. Dolaze novinari, pjevači, sportisti, fudbaleri i po neki političar. Jedino mi je, pred svima njima neprijatno zbog makadamske ulice u centru grada, pored moje kuće. Prašina smeta ali se nadam da će i to uskoro biti riješeno. Obećali su mi, a obećanje je bar pola istine – priča Kasim Grgić Cojle, pokazujući mnoštvo fotografija, veliki album, kojim potvrđuje svoje navode.
Za to vrijeme, širi se miris pastrmke, piletine i teletine koje priprema zajedno sa fotografom Miodragom Živanovićem Cofom, fudbalerima Milom Čatakom, Enverom Čatićem i Emirom Hadžićem Hondom, vlasnikom Radio Kozare Draganom Grubešićem, privatnim poslodavcem Zoranom Vasićem…
Cojletov recept za pastrmku
Kasim Grgić Cojle ima svoj recept za pripremu pastrmke, od kojeg ne odstupa. Povrće, napominje, koristi, iz vlastite bašte.
Sastojci: 4 pastrmke, 2 kašike kukuruznog brašna, 1 kašika pšeničnog brašna, 1 kašičica crvene mljevene paprike, 1 kašičica suvog biljnog začina, 2 limuna, 1 veza peršuna, 2 čena bijelog luka,so, biber, maslinovo ulje
Očišćenu pastrmku treba psoušiti ubrusima i dobro usoliti. U unutrašnjost svake ribe naprskati malo soka od limuna, staviti sitno sjeckan bijeli luk i malo sjeckanog peršuna.
Na jednom tanjiru pomiješati kukuruzno, pšenično brašno, suvi začin i mljevenu papriku. Ova mješavina daće ribi hrskavu koricu, a trik sa lukom, limunom i peršun daće joj poseban ukus.
Prije pečenja ribe, pleh ili vatrostalnu posudu treba pouljiti maslinovim uljem. Rernu prethodno uključiti na 200 stepeni da se zagrije.
Svaki komad pastrmke bogato uvaljajte u mješavinu brašna, začina i poredati u pleh ili vatrostalnu posudu, pa po vrhu ribu poprskati sa malo maslinovog ulja. Staviti u vruću rernu i peći 45 minuta.
Da bi korica bila jednako pečena i hrskava sa obje strane, na polovini pečenja pažljivo okretati ribu. Kada se ispeče, redati je uz krompir salatu ili dinstano povrće.
Izvor: Srpska info / M. Pilipović