GRADIŠKA – Na sjednici Lokalnog kriznog centra za kontrolu afričke kuge svinja, na kojem su učestovali i predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske i Veterinarskog instituta RS, precizno su utvrđene mjere koje treba da suzbiju ovu zaraznu bolest i nosioci aktivnosti.
Podsjećamo, juče je registrovan prvi slučaj afričke kuge svinja na privatnoj farmi Stefana Ćutila u naselju Rovine.
-S obzirom da smo u ministarstvu dobili prijavu potvrde afričke kuge svinja i na teritoriji grada Gradiška Republički krizni centar je danas organizovao sastanak sa Lokalnim kriznim centrom gdje smo postavili hodogram aktivnosti šta nam je činiti na prvom slučaju – navela je pomoćnim ministra za veterinarstvo Dragana Oklješa.
Sa sjednice je upućen apel vlasnicima poljoprivrednih gazdinstava da nadležnoj veterinarskoj službi odmah prijave slučajeve sumnje na zarazu ove bolesti, kako bi se pravovremeno sprovele mjere zaštite.
-U Republici Srpskoj registrovani je 193 žarištaafričke kuge svinja i ukupno eutanazirano 9 337 životinja – rekla je Oklješa.
Gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić istakao je da se juče nažalost pojavio prvi slučaj afričke kuge svinja registrovan u naselju Rovinama u Gradišci na privatnoj farmi Stefana Ćutila.
-Juče smo odmah hitno održali naš sastanak Kriznog centra i preuzeli smo određene mjere i aktivnosti u dogovoru sa Republičkim centrom. Danas smo napravili plan aktivnosti kako da izolujemo tu farmu, da je dezinfikujemo i odvojimo i sprečimo širenje zaraze na druge farme – naglasio je Adžić.
On je dodao da farma u Rovinama broji 337 svinja.
-Nije se pojavila još nijedno uginuće životinja, nego je napravljeno ugrokovanje kod određenog broja svinja, a jedna je svinja morala je da bude eutanazirana kod koje je analiza pokazala da postoji afrička kuga svinja – rekao je Adžić.
Simptomi afričke kuge svinja
Svinje postaju depresivne, prestaju da jedu i grupišu se, a u perakutnom obliku bolesti mogu uginuti prije pojave kliničkih simptoma bolesti, navode veterinarski stručnjaci.
Životinje koje prežive više od jednog dana teško dišu, teško se kreću i teturaju, javlјa se crvenilo kože, naročito u području abdomena i po ekstremitetima.
Afrička svinjska kuga je virusna bolest koja pogađa domaće i divlje svinje, a kako tvrde stručnjaci, nije opasna po zdravlje ljudi. Pošto za nju nema lijeka, jedini način da se spriječi dalje širenje bolesti je usmrćivanje zaraženih životinja.