GRADIŠKA – Zbog ekonomske nesigurnosti i skromnih primanja, više od 90 odsto penzionerki, obuhvaćenih anketom koju je u Gradiški provelo gradsko Udruženja „Žena i porodica“ uz podršku Ekumenske inicijative žena iz Omiša, smatra da je odlazak u penziju veoma bolan i beznadežan. Žene u penziji su razočarane, društveno zapostavljene, u porodici odbačene.
Udruženje „Žena i porodica“ organizovalo je više radionica na temu „Žensko treće doba“.
Ciljna grupa su mentalno i fizički zdrave žene koje bi htjele da se aktivno bave različitim poslovima a za to nemaju mogućnost.
-Na našim radionicama u gradskim mjesnim zajednicama Centar i Senjak te Brestovčini, Lamincima i Dubravama, žene su govorile o svojim iskustvima. Neke žene su pronašle angažman u preduzećima slične djelatnosti kojom su se bavile tokom aktivnog rada. Pojedine žene su se opredijelile za sasvim nova područja rada – kazala je predsjednica Rađević.
Ona je navela više karakterističnih primjera, i postupaka izgradnje samopouzdanja, što je krajnji cilj programa „Treće životno doba“.
Desanka Rađević, predsjednica Udruženja „Žena i porodica“ kaže za Srpskainfo, a na osnovu iste ankete, da je 95 odsto žena u penziji, razočarano u bivše kolektive, da su zaboravljene poslije poslednjeg radnog dana.
-Loš odnos bivših preduzeća ženama teško pada. U anketi je postavljeno i više pitanja o smislu života. Znatan dio je odgovorio, ukoliko bi se vratile na početak, ne bi se toliko žrtvovale za članove porodice. To je posljedica međugeneracijskog nerazumijevanja – kazala je Desanka Rađević.
Bivše službenice nakon penzionisanja rade u trgovini, proizvodnji, uslužnim djelatnostima ali i poljoprivredi, čuvaju djece i starije osobe, kojima je neophodna tuđa njega i pomoć.
-Jedna naša članica je tek nakon penzionisanja počela da slika. To je sasvim promijenilo njen status, raspoloženje, odnos prema životu, odredilo njenu jasnu preokupaciju – navode članice Udruženja „Žena i porodica“.
Strah od penzionisanja
Većina žena, dodaje naša sagovornica, odlazak u penziju doživljavaju kao kraj života. Devedeset odsto anketiranih je dan odlaska u penziju doživjelo kao smak svijeta. Žale što se ranije nisu više materijalno situirale. Samo manjina smatra da penzionerski status omogućava više vremena za uživanje, odmor, putovanja, bavljenja sobom…
Vrijednost dodatnog angažovanja u penziji, smatraju gradiške žene, je višestruka.
-Ne osjećamo se usamljenim i odbačenim nego aktivnim članom svoje zajednice. Važna je izgradnja samopouzdanja, osjećanja da u trećem životnom dobu nismo otpisane – tvrde u gradiškom udruženju „Žena i porodica“, koje ima 70 članica.
Nakon radionica i razgovora, iznošenja iskustava i traganja za rješenjima, žene su postale aktivnije, imaju više optimizma, vjere u sebe…
-Ja sam, poslije penzionisanja počela da vezem ikone, da se bavim ručnim radovima a cijeli radni vijek provela sam u školi, u učionici, bila profesor mnogim generacijama – kazala je Desa Rađević iznoseći vlastita iskustva.
Izvor: Srpska info