Banjaluka – Dijaspora BiH odriješila je kesu u prvom tromjesečju ove godine što potvrđuje podatak da je na osnovu novčanih doznaka u zemlju stiglo skoro 619 miliona maraka ili za pet odsto više u odnosu na isti period lani.
U Centralnoj banci BiH pojašnjavaju za “Glas Srpske” da je bolje imovno stanje ljudi koji su već godinama u dijaspori osnovni razlog za povećanje privatnih novčanih transakcija.
– Osim toga, kao razlog povećanja doznaka iz inostranstva, koje su u prvom kvartalu ove godine dostigle 618,8 miliona KM, može se smatrati i sve veći broj migranata iz BiH u inostranstvu koji šalju novac kući – naveli su u Centralnoj banci BiH.
Od 2008. godine, kada je izbila svjetska ekonomska kriza, novčane doznake iz inostranstva su počele da padaju i taj trend su imale sve do 2012. godine, od kada počinju postepeno da se oporavljaju.
Raniji podaci Centralne banke BiH pokazuju da je svih prethodnih godina novčana pomoć građanima BiH rasla, da bi konačno 2017. godine dosegla nivo iz 2007. kada je stiglo najviše novca. Tako je u 2017. godini dijaspora odriješila kesu i u BiH poslala 2,51 milijardu maraka.
Ekonomisti ističu da je povećan priliv novca iz inostranstva logična posljedica mosovnog odlaska radno sposobnog stanovništva sa ovih prostora.
– Već nekoliko godina u zemlje Evropske unije odlaze radno sposobni, dok njihove porodice ostaju ovdje, te im oni šalju novac za osnovne životne potrebe. Doznake iz inostranstva su najveća finansijska infuzija u BiH i jedna od poluga na osnovu kojih zemlja funkcioniše – istakao je ekonomista Goran Radivojac.
Dodaje da su odlasci iz BiH, uzimajući u obzir ukupan broj stanovnika, već uzeli maha, ali da takvu sudbinu dijele i zemlje regiona.
– Imajući u vidu činjenicu da mi nemamo više radne snage “na izvoz” vjerujem da će se taj trend početi smanjivati, jer smo već prilično iscrpili sve kapacitete. Vjerujem da će ekonomska posljedica svega toga biti približavanje dnevnica u BiH onima u zemljama Evropske unije – kazao je Radivojac.
Da li će doznake iz inostranstva rasti i u idućem periodu zavisiće, kaže Radivojac, od ekonomske situacije u EU.
– Naši radnici su tamo prepoznati kao stručni i vrijedni, tako da sve dok traju ovi masovni odlasci i novac će stizati iz inostranstva – dodao je on.
Uplate
Ekonomisti smatraju da je iznos pristiglih doznaka u BiH mnogo veći od podataka sa kojima raspolaže Centralna banka, jer novac u zemlju stiže i na druge načine i ne prikazuje se kroz transfere. Prema nekim izvorima najviše novca u zemlju stiže iz Njemačke, a prije dvije godine, iz te zemlje u BiH je stiglo oko 180 miliona KM.