Banjaluka – Prva operacija u salama buduće kardiohirurgije, na čijem opremanju Univerzitetski klinički centar (UKC) RS ubrzano radi, trebalo bi da bude u januaru iduće godine, nakon čega srčani bolesnici sa ozbiljnim zdravstvenim problemima više neće odlaziti na složene hirurške zahvate van granica Srpske.
Generalni direktor UKC-a RS Vlado Đajić istakao je da pacijenti iz Srpske mjesecima čekaju na operacije u Tuzli i Srbiji.
– Plan je da do decembra kompletno opremimo kardiohirurgiju, a da prva operacija bude poslije Nove godine. Time će se smanjiti čekanje naših pacijenata jer ćemo ih operisati u Banjaluci. Cilj nam je da građanima Srpske pružimo najbolje usluge – rekao je Đajić.
On je istakao da u sklopu priprema za rad nove klinike svakog mjeseca po dva ljekara sa UKC-a odlaze na edukaciju u kliniku AKH u Beču.
– To je dokaz da ozbiljno pristupamo razvoju kardiohirurgije, koja će biti jedan od najvećih uspjeha rukovodstva UKC-a i Srpske – kazao je Đajić.
Radove na kardiohirurgiji, koja će biti među najsavremenijim u Evropi, juče je obišao ugledni svjetski stručnjak i direktor Klinike za transplantaciju srca u AKH klinici u Beču Andreas Cukerman, koji će najvjerovatnije i izvesti prvu operaciju u Banjaluci.
– Koncepcija kardiohirurškog bloka predstavlja futurističko rješenje, koje je jedno od najboljih u svijetu i zasigurno će to biti klinika 21. vijeka, od koje će najveću korist imati ljudi koji žive na ovim prostorima, njih više od milion – rekao je Cukerman i dodao da desetak godina dolazi u Banjaluku i da se tokom tih posjeta uvjerio u veliku profesionalnost i stručnost kardiologa koji rade u UKC-u.
Osoblje buduće kardiohirurgije svesrdnu pomoć može očekivati i od kardiologa Borisa Goronje, zaposlenog na AKH klinici u Beču.
– U UKC-u sam proveo 17 godina i uvijek ću naći vremena i načina da pomognem kolegama i svom gradu. Rado ću se odazvati kad god zatreba – rekao je Goronja.
Budući načelnik kardiohirurgije u UKC-u Nikola Šobot kaže da se već vode pregovori sa stručnjacima koji će biti dio tima.
– Razgovaramo sa više zdravstvenih centara iz regiona i u timu će se gotovo sigurno naći doktori iz Kamenice, Beograda, Beča. Čast mi je što sam dio ovog epohalnog projekta i vjerujem da ćemo stvoriti vrhunsku kardiohirurgiju – rekao je Šobot.
Kardiologija
Vlado Đajić je istakao da Klinika za kardiologiju UKC-a funkcioniše besprijekorno, te da ima vrhunsko osoblje.
– Za oko 3.000 pacijenata godišnje uradimo holter EKG-a, što je najviše u regionu. Imamo 10 holtera i rade svakoga dana – rekao je Đajić.