GRADIŠKA – Nekoliko lokalnih i regionalnih medija te ustanova kulture opština Gradiška u RS i Nova Gradiška iz Hrvatske, uz generalno pokroviteljstvo Ugostiteljskog preduzeća “Karpe Diem” zajednički biraju najbolje fotografije inspirisane rijekom Savom. Oni su apelovali na fotografe da do prvog aprila bez teritorijalnog ograničenja, fotografišu Savu, njene ljude, ribolovce, ekologe, čamdžije, prirodu, savske mostove i obale…
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
-Broj fotografija nije ograničen, a mogu biti snimljene u svim tehnikama, foto-aparatom, mobilnim telefonom, dronom… Rok za slanje fotografija uz navođenje naziva, imena i nadrese autora uključujući broj telefona slati treba poslati na mejl [email protected] – naglasio je Vladan Šurlan, ljubitelj Save te sa Željkom Blagojevićem, direktorom “Kulturnog centra” i novinarom Milanom Vujićem, inicijator ovog izbora. Šurlan kaže da će biti izabrane po tri fotografije snimljene foto-aparatom i mobilnim telefonom, te tri crno-bijele, arhivske iz privatnih kolekcija, a utori nagrađeni.
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
-Posebna kategorija je “Sava u crno-bijelim sjećanjima”. Biramo najbolje fotografije iz prošlosti koje su snimili poznati ili nepoznati autori, a nalaze se u privatnim kolekcijama. Time želimo sačuvati djelić istorije našeg grada – naglasio je Željko Blagojević. Žirijem za izbor fotografija predsjedavaće Drago Vejnović, profesor fotografije na Akademiji umjetnosti u Banjaluci. Svečano proglašenje uz bogat kulturno-umjetnički program biće održano u Gradišci 16. aprila u 18 sati, upriličenoj povodom 24. aprila, Dana oslobođenja ovog grada u Drugom svjetskom ratu. Karakteristično je da će partner elektronskih medija iz RS biti Radio Nova Gradiška, najpopularniji lokalni radio u Hrvatskoj.
Jedinstven korak prvih komšijaPrvi put u poratnoj praksi isti događaj, ovog puta iz Gradiške sa terase bivšeg hotela “Kozara”, najzapadnije scene u RS zajednički će oreganizovati i direktno prenosti elektronski mediji iz dvije države, naglašavaju organizatori uz napomenu da je to jedinstven primjer dobrih komšijskih odnosa u poratnoj medijskoj praksi.