Ministar uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Lejla Rešić obrazložila je u Narodnoj skupštini Srpske Nacrt zakona o Gradu Gradiška kojim se uređuje područje, nadležnosti, organi i finansiranje tog grada.
Rešićeva je navela da je opština Gradiška na osnovu odluke lokalne Skupštine od 16. februara 2017. godine pokrenula postupak za dodjelu statusa grada.
Ona je navela da je stav organa opštine Gradiška da postoje svi zakonom predviđeni uslovi da se opštini Gradiška zakonom dodijeli status grada.
Rešićeva je rekla da je Gradiška dostavila i elaborat o opravdanosti zahtjeva za sticanje statusa grada, koji sadrži opšte informacije, istorijske pretpostavke, demografska kretanja, geografski položaj kao faktor razvoja, prirodni resursi, turistički potencijali, pregled stanja i kretanja na tržištu rada, struktura privrede, pregled stanja i kretanja u oblasti društvenog razvoja, zdravstvena zaštita, socijalna zaštita, stanje javne infrastrukture, prostorna organizacija, budžet opštine Gradiška i opštinska uprava.
Rešićeva je istakla da je zakonom propisano da se grad može uspostaviti na urbanom području koje čini jedinstvenu geografsku, socijalnu, ekonomsku, istorijsku i teritorijalnu cjelinu sa odgovarajućim nivoom razvoja i ako ima više od 50.000 stanovnika i u posljednje tri godine na osnovu odluke o utvrđivanju stepena razvijenosti jedinica lokalne samouprave ima status razvijene opštine.
Budući da opština Gradiška ispunjava zakonom propisane uslove, neophodno je da se istovremeno sa izradom zakona o gradu Gradiška pristupi izradi nacrta zakona o izmjeni i dopunama Zakona o teritorijalnoj organizaciji Republike Srpske, navodi se u obrazloženju ovog nacrta zakona.
Opština Gradiška zauzima teritoriju površine 762 kilometra kvadratna u sjeverozapadnom dijelu Srpske i BiH, a prema rezultatima popisa stanovništva, domaćinstava i stanova, 2013. godine u Republici Srpskoj, koje je objavio Republički zavod za statistiku, ima 49.196 stanovnika.
Gradovi u Republici Srpskoj su Banjaluka, Bijeljina, Istočno Sarajevo, Doboj, Zvornik, Prijedor i Trebinje.
POSLANICI U NS RS
Poslanik SNSD-a Ognjen Žmirić je tokom poslaničke rasprave u Narodnoj skupštini o ovom nacrtu zakona pozvao kolege da danas izglasaju Nacrt zakona o gradu Gradiška i da se već na narednoj sjednici pozitivno izjasne o konačnom prijedlogu tog zakona.
Poslanik SNSD-a Denis Šulić rekao je da je sasvim prirodno da opština Gradiška postane grad s obzirom na njene ekonomske, geografske, kulturne i druge potencijale.
“Gradiška je za to predodređena jer je regionalni centar, a njeno ime se spominje 700 godina ranije. Opština iz koje dolazim dala je nemjerljiv doprinos i u odbrambeno-otadžbinskom ratu, a njeni borci su učestvovali u mnogim bitkama za stvaranje i očuvanje Republike Srpske”, poručio je Šulić tokom poslaničke rasprave u Narodnoj skupštini o Nacrtu zakona o gradu Gradiška.
On je rekao da će status grada pozitivno djelovati na privlačenje investicija u Gradišci.
Ranka Perić Romić iz SNSD-a naglasila je da broj stanovnika nije jedino mjerilo za dobijanje statusa grada, navodeći da ova opština bilježi pozitivne trendove i na planu povećanja prosječne plate, koja je u 2018. godini iznosila 791 KM, ali i smanjenja nezaposlenosti.
“Prema podacima iz 2017. godine Gradiška je imala 5.609 nezaposlenih, a u 2018. godini 5.081”, navela je Romićeva, koja živi u Gradišci.
Ona je naglasila da će završetak značajnog projekta izgradnje mosta na Savi, između BiH i Hrvatske, doprinijeti razvoju Gradiške, susjednih opština i Srpske.