GRADIŠKA – Pomoćnik ministra prosvjete i kulture Republike Srpske Tanja Đaković istakla je večeras u Gradišci da su svetosavske akademije koje se održavaju širom Srpske veoma značajne, ne samo sa Republiku, nego i za cijeli srpski narod.
“Važno je da smo ostali u duhu svetosavlja, da njegujemo ono što je Sveti Sava kao prvi srpski prosvjetitelj i arhiepiskop ostavio u nasljeđe, a to je srpska država i državotvornost”, rekla je Đakovićeva, koja je prisustvovala Svetosavskoj akademiji u Gradišci.
Ona je istakla da Ministarstvo prosvjete i kulture Srpske, u duhu svetosavlja, ukazuje na značaj učenja i znanja, kreativnosti i talenta učenika osnovnih i srednjih škola.
Đakovićeva je podsjetila da je Ministarstvo objavilo konkurs pod nazivom “Zašto je kultura meni važna” i pozvala sve srednjoškolce da dostave svoje radove, te najavila da će jedna od narednih aktivnosti biti organizovanje konferencije o zaštiti ćirilice.
Načelnik opštine Gradiška Zoran Adžić istakao je da se u Gradišci već tradicionalno održava Svetosavaka akedemija, a da se drugu godinu dodjeljuju nagrade najboljim učiteljima, nastavnicima i profesorima.
“Gradiška ima dobre prosvjetne radnike, a mora biti ponosna i na svoje uspješne učenike, koji su se u najboljem svjetlu pokazali na brojnim takmičenjima”, naveo je Adžić.
Arhijerejski namjesnik Gradišci, protojerej-stavrofor Gojko Slijepčević istakao je da je Sveti Sava prosvjećivao svoj narod duhovno, kulturno i nacionalno, a da je svetosavlje kroz vjekove izražavalo autentičnost srpskog naroda i pomoglo mu da opstane i u ropstvu i u miru.
U programu Svetosavske akademije učestvovli su Gradski mješoviti hor “Lira”, Hor Osnovne muzičke škole “Branko Smiljanić”, studenti Bogoslovije Boban Kovačević i Milan Vrljanović, glumci Gradskog pozorišta Gradiška i učenici osnovih i srednjih škola. Besjedu o Svetom Savi govorila je profesor srpskog jezika i književnosti Radana Vila Stanišljević.
Stanišljevićeva je istakla da su stope Svetog Save i osam vjekova kasnije snažno urezane u brazdu pamćenja srpskog naroda.
“Ako budemo koračali tom stopom, ostaćemo narod, ako ne budemo koračali, najbolje da nas nestane”, naglasila je Stanišljevićeva.
Svetosavske nagrade za najbolje prosvjetne radnike dodijeljene su nastavnici razredne nastave u OŠ “Vasa Čubrilović” Sanji Šipki, nastavnici premetne nastave u OŠ “Vuk Stefanović Karadžić” Turjak Mariji Erceg, nastavniku u Osnovnoj muzičkoj školi “Branko Smiljanić” Ivanu Otaševiću i profesoru Gimazije Nedeljki Marjanović.
Marjanovićeva, koja je 19 godina profesor fizike, rekla je da joj nagrada mnogo znači i zahvalila za podršku kolegama i učenicima.
Ona je istakla da su u izboru najboljih prosvjetnih radnika vrednovani rezultati rada nastavnika i uspjesi na takmičenjima učenika kojima predaje.
Svetosavskoj akademiji u Gradišci pod nazivom “Stopa Svetitelja Save” prisustvovali su poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ranka Perić Romić, Ognjen Žmirić i Denis Šulić, predstavnici Srpske pravoslavne crkve, lokalne vlasti, vaspitno-obrazovnih ustanova, kulturnih, i drugih ustanova i preduzeća i brojni građani.
Foto galerija:
Izvor: Srna, foto: Moja Gradiška