Na području gradiške opštine proglašena je epidemija mišje groznice zbog osmoro obolelih tokom poslednjih nekoliko dana.
On je naglasio da su preduzete hitne mere na dodatnoj deratizaciji više od 1.000 domaćinstava u podgradačkom kraju, kako bi se suzbila najezda miševa i drugih glodara.
Od osmoro obolelih, većinom muškaraca srednje životne dobi, sedmoro je u zadovoljavajućem zdravstvenom stanju. Njihov oporavak odvija se u dobrom pravcu, dok je jedna obolela osoba na dijalizi zbog zatajenja bubrega.
– To je veoma veliki problem kojeg građani moraju ozbiljno shvatiti, ponašati se odgovorno, posebno u smislu održavanja lične higijene. Svi koji ne peru ruke, a dolaze u dodir sa izmetom, mokraćom ili slinom miševa ili pacova, postoji velika verovatnoća da će biti zaraženi – rekao je Mihajlović za “EuroBlic”.
On naglašava da su poljoprivrednici, stočari i šumski radnici najugroženija kategorija koja je višestruko češće u kontaktu sa miševima od ostalog stanovništva.
– Osim deratizacije, uporno apelujemo na građane da se strogo pridržavaju naših preporuka, posebno u sferi higijene jer u tom slučaju ne mogu oboleti. U svemu je pozitivno što se bolest ne prenosi sa obolele osobe na drugu nego isključivo u kontaktu sa miševima. Brojnost tih glodara ove godine je 5 puta veća od uobičajene – navode u gradiškom Domu zdravlja.
U ovoj ustanovi kažu da je došlo do svojevrsne eksplozije populacije miševa, što je karakteristično za svaku 5. godinu. Zato su saopštenjima, javnim oglašvanajem i na druge načine upozorili stanovništvo na ovaj problem.
U Higijensko – epidemiloškoj službi Doma zdravlja ističu da mišju groznicu karakterišu visoka temperatura, drhtavica, glavobolja, crvenilo izraženo na sluzokoši oka, bolovi u grlu, žeđ, suvoća usta plus hemoragični sindrom odnosno krvarenje u koži, sluzokoži i unutrašnjim organima.
Rezervoar i izvor uzročnika mišje groznice su šumski, poljski, domaći miš te pacov.
Bolest se prenosi udisanjem prašine u staništima ovih glodara, posebno u podrumima ili upotrebom hrane i vode sa kojom su ove životinje bile u dodiru.
– Vreme od zaraze do pojave znakova bolesti je u velikom rasponu, od 3 dana pa čak do mesec i po. Poslednja 2 slučaja registrovana su u subotu, a prvi još pre mesec dana – navode u Higijensko-epidemiološkoj službi Doma zdravlja.
Upozoravaju i da je lečenje dugotrajno i da traje 4 pa čak do 12 sedmica.
– Osnovna preventivna mera je uništavanje glodara. Taj posao će narednih nekoliko dana, u seoskim domaćinstvima i naseljima, u stambenim blokovima gde su obolenja registrovana te njihovom susedstvu, obavljati ekipa naše službe – rekao je doktor Bogdan Milenković, načelnik Higijensko-epidemiološke služe Doma zdravlja.
Meštani Grbavaca, Podgradaca i Turjaka kažu da su uplašeni, posebno za decu koja ne shvataju opasnosti od glodara kojih ima na sve strane, čak i u kućama.
Zaraze
Mišja groznica u znatno većim razmerama nego u Gradiški, još od proleća zahvatila je šire područje susedne Slavonije u Hrvatskoj.
Na taj problem ukazuju i u novogradiškoj bolnici, gde je veći broj apcijenata lečen još od aprila ove godine. Karakteristična staništa su uz Savu te napuštenim kućama i naseljima Okučana, Stare i Nove Gradiške, Medara…
Registrovana i kju groznica
U Dubravama kod Gradiške registrovana je kju groznica, atipična upala pluća koju prenose obolele ovce.
Jedna obolela osoba je adekvatno zbrinuta i njeno zdravstveno stanje je zadovoljavajuće.
– To je pojedinačan slučaj ali veoma zabrinjavajući. On ukazuje da se, osim mišje groznice, moramo posvetiti preventivi i drugih zaraznih bolesti koje prenose životinje – rekao je Mihajlović.
Blic