GRADIŠKA – Prva gradiška laka pješadijska i 19. srbobranska pješadijska brigada Vojske Republike Srpske obilježile su danas 25 godina od svog formiranja uz podsjećanje na složena borbena dejstva u svojim zonama odgovornosti.
Tim povodom je služen parastos u Hramu Pokrova Presvete Bogorodice u Gradišci, položeni vijenci na Centralno spomen-obilježje poginulim borcima odbrambeno-otadžbinskog rata, te održana Svečana akademija u Kulturnom centru.
Načelnik opštine Gradiška Zoran Adžić rekao je da je za Gradišku formiranje ovih jedinica veoma značajno i dodao da je ratni put i jednu i drugu brigadu vodio širom Republike Srpske.
“Svi koji danas živimo zajedno u Gradišci imamo moralnu obavezu da odamo počast ljudima koji su dali živote za slobodu Gradiške i Republike Srpske”, rekao je Adžić.
On je naglasio da se istina o stvaranju Republike Srpske, ratnim putevima gradiške i srbobranske brigade, nikada ne smije zaboraviti i mora prenositi mlađim naraštajima.
Načelnik Adžić je istakao da je prvi put zajedno obilježena godišnjica ove dvije brigade i da će to postati tradicija, jer su građani koji su došli u Gradišku 1995. godine iz Srbobrana /Donjeg Vakufa/ danas Gradiščani i zajedno razvijaju opštinu i Republiku Srpsku.
Ratni komandant Prve gradiške lake pješadijske brigade Boško Gvozden podsjetio je da je brigada formirana 12. juna 1992. godine i da je tokom rata obavila najhumaniji i najčasniji čin za svakog oficira i borca – odbranila svoj narod.
“Gradiška brigada je dala puni doprinos stvaranju Republike Srpske i tokom rata nije izgubila ni pedalj teritorije koju je branila. Oficiri i borci brigade su časno obavili sve zadatke, niko nije optužen ni procesuiran za ratni zločin pred bilo kojim sudom, a zaštitili smo i kompletno nesrpsko stanovništvo koje je htjelo da živi sa nama u Gradišci”, naglasio je Gvozden.
Prva gradiška laka pješadijska brigada učestvovala je u proboju Koridora, na dobojskom ratištu, Kostrešu, Igmanu, Bjelašnici i drugim ratištima širom Republike Srpske i branila je više od 40 kilometara sjeverne granice na Savi.
Brigada je u svom sastavu u različim periodima rata imala od 3.500 do 5.000 boraca. U ratnim dejstvima poginulo je 119 boraca, a 347 je ranjeno.
Ratni komandant 19. srbobranske pješadijske brigade Milan Vujić irazio je zadovoljstvo što je prvi put zajedno obilježena godišnjica osnivanja gradiške i srbobranske brigade, jer se oko 50 odsto izbjeglog stanovništva iz Srbobrana /Donjeg Vakufa/ naselilo upravo na području opštine Gradiška.
“LJudi sa područja Srbobrana dobro su primljeni u Gradišci, žive zajedno sa domicilnim stanovništvom i treba zajedno da obilježavamo i ne zaboravljamo žrtve iz prethodnog rata”, rekao je Vujić.
On je naveo da je 19. srbobranska pješadijska brigada branila južne granice Republike Srpske, granicu prema Bugojnu i Travniku u dužini od 160 kilometara.
“Vojnički nismo izgubili nijedan dio teritorije, a bili smo jedna od najuređenijih brigada u Srpskoj”, rekao je Vujić i dodao je u ratnim dejstvima poginuo 291 borac srbobranske brigade, a oko 900 je ranjeno.
Vijence na centralno spomen-obilježje u Gradišci položile su delegacije brigada, Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka OS BiH, opštine Gradiška, Opštinske boračke organizacije, Organizacije porodica poginulih, zarobljenih boraca i nestalih civila, Udruženja ratnih vojnih invalida, Udruženja veterana Republike Srpske, Udruženja vojnih penzionera i predstavnici političkih partija.
Foto galerija:
Srna, foto: M.V.