Hiljade mladih šarana danas je pušteno u srce ribnjaka Bardače čime je otvorena sezona poribljavanja. Jezero, koje predstavlja preostali dragulj nekadašnjeg blaga, na taj način ostaje u životu, poručuju ribari koji se svake godine bore za njegovo očuvanje.
“Svake godine praktikujemo da pored postojeće ribe dodatno nastanjujemo plemenitu ribu za izlov i plemenito razmnožavanje u nekoj količini od prosječno tone godišnje. Mislim da nijedno ribarsko udruženje u Republici Srpskoj, čak ni u Federaciji, ne poribljava sa ovolikom količinom ribe”, ispričao je Ostoja Oljača, predsjednik sportsko-ribolovnog društva “Stublaja”.
Pored šarana ,ribolovcima društvo prave ribe koje mogu da dostignu i do stotinu kilograma, od kojih se posebno ističe bijeli som.
Ribolovci koji vade ribu iz voda Bardače često su njeni jedini posjetioci. Turista više nema, a očuvanje nekadašenjeg našeg nacionalnog blaga ostalo je na nekolicini ljudi.
Jedan od njih je i Đuro Mitraković, dugogodišnji ljubitelj ptica i ribočuvar sportsko-ribolovnog udruženja “Stublaja”.
“Ne smijem ni zamisliti šta bi značilo da izgubimo i ovu Stublaju. Katastrofa bi bila jedna. Što ima ptica, labudova i ribe ostalo je ovde još kod nas.Od godine do godine tačno, da kažem, strijepimo dokad će sve to da traje. Sad samo vidimo na snimcima nekadašnja jezera, sjaj i ljepotu”, riječi su ribočuvara Đure Mitrakovića.
“Valjda su takva vremena došla da je normalno da isušujemo ribnjake da bismo sadili kukuruz”, dodaje Mitraković. Ribnjaci kaže, nisu jedino što smo izgubili privatizacijom Bardače.
Nekadašnje područje zbog kojeg je Republika Srpska prvi put dobila Ramasarsko mjesto, ostalo je bez stotina životinja, hiljade turista i neprocjenjive prirodne ljepote.
IZVOR: ATV