GRADIŠKA – Prosječna mliječnost se povećava iz dana u dan, broj grla je u blagom porastu, spremljene su dovoljne količine stočne hrane, parcele su zasijane. Zlatko Hotić, jedan od suvlasnika farme kaže da su to rezultati mukotrpnog rada, odricanja, ljubavi prema poljoprivredi i upornosti.
Ova porodična farma izrasla je u jednu od najvećih u Lijevče polju, pa čak i šire, sa godišnjm produkcijom i isporukom mlijekavećom od pola miliona litara.
Prosječna dnevna mliječnost po grlu u ovoj farmi je 25 litara
“Napravili smo dovoljno silaže, sjenaže i druge hrane čak za duži period od godine dana. Sijemo oko 120 hektara uglavnom zakupljenog zemljišta. I sve to bez premija koje kasne mjesecima. Prodamo po koje tovno grlo ili pomoć zatražimo u banci, kako bismo obavili poslove u njivi. Uzdamo se u premije, jer bismo na taj način u potpunosti relaksirali situaciju”, kaže Zlatko.
U režimu muže 65 krava
Brigu o kvalitetu, količini, uzorkovanju, čuvanju i prodaji mlijeka vodi Nermina Hotić. Nermina kaže da 65 krava koje su trenutno u režimu muže svakodnevno daju više od 1.600 litara mlijeka. Prosječna dnevna mliječnost po grlu u ovoj farmi je 25 litara, čime se ne mogu pohvaliti mnoge druge farme. Da bi se ovako visoka mliječnost dostigla i održala u kontinuitetu neohodna je izvanredna organizacija posla, vrhunska ishrana stoke, maksimalna higijena i ogromno angažovanje zaposlenih. Kompletna proizvodnja mlijeka isporučuje se kozarskodubičkom “Mlijekoproduktu”.
“Mljekara je veoma korektna u plaćanju, zadovoljni smo, a i oni su zadovoljni kvalitetom mlijeka. Još samo da nam premije ovoliko ne kasne. Jer ipak treba ovoliku farmu držati u punoj kondiciji”, kaže Nermina.
Ogromnu štetu od snijega sami namirili
Zanimljiva je činjenica da krave rekorderke u ovoj farmi obitavaju u savremenim objektima, u kojoj preko razglasa imaju i muziku. Osim u proizvodnju stočne hrane i sjetvu, Hotići su investirali i u građevinske radove na samoj farmi.
U režimu muže imaju 65 krava, 10 ih je u procesu telenja, a u objektima je još stotinjak mladih rasplodnih i grla za tov.
“Zimus je zbog obilnog snijega došlo do rušenja krova i objekata, čak je bilo i povrijeđenih krava. Šteta je procijenjena na više od 120 hiljada KM. Niko nam nije pomogao, lokalna vlast nam je dala simboličnih hiljadu maraka. Sami smo se organizovali i sanirali štetu, koja se na našu radost ipak nije odrazila na brojnost stada, količinu i kvalitet mlijeka” , kaže Zlatko Hotić.
Na farmi ne nedostaje podmladka
Hotići su razmišljali o izmještanju i proširivanju farme. Privremeno su odustali, jer i pored činjenice da godišnje Mljekari isporuče više od pola miliona litara mlijeka i da sve poslove u farmi i na njivi radi tek desetak radnika, za sada uspjevaju da samo održavaju farmu. U režimu muže ima 65 krava, 10 ih je u procesu telenja, a u objektima je još stotinjak mladih rasplodnih i grla za tov.
Priprema za proljetnu sjetvu
Zimski dani Hotićima ne donose manje obaveza, jer je potrebno spremiti mehanizaciju za proljetnu sjetvu, obezbijediti obrtna sredstva i naravno posjetiti koje stručno predavanje. Ipak u 2017. godini planiraju povećanje broja muznih grla i tovne junadi, te, ako je moguće, zakupiti koji hektar više državnog poljoprivrednog zemljišta. Porodica Hotić namjerava da lidersku poziciju u proizvodnji mlijeka u ovom dijelu BiH zadrži na duže staze.
Agroklub.ba