Gradiška – Najstariji nacionalni spomenik u Gradišci, nekadašnja vijećnica, koja je sagrađena 1880. godine i decenijama bila ukras ove opštine, danas je zapuštena, demolirana i prepuštena zubu vremena.
Istu sudbinu dijeli stari hotel koji je u vrijeme Austrougarske nosio naziv “Kajzer”, a u kojem je sada smješten Zavičajni muzej Gradiška, te mnogi drugi znameniti objekti poput Sokolskog doma i stare Gimnazije.
Načelnik Gradiške Zoran Latinović kaže da se već duže vrijeme radi na tome da stara vijećnica bude stavljena u funkciju, posebno zbog toga što je proglašena objektom od opšteg interesa za BiH. Međutim, prepreka je besparica.
– U proteklom periodu rekonstruisana je fasada, a da bi objekat bio potpuno stavljen u funkciju, potrebna su znatna finansijska izdvajanja. Procijenjeno je da bi revitalizacija unutrašnjosti objekta, u istom stilu u kome je i građen, koštala oko 800.000 KM – rekao je Latinović naglasivši da poslije proglašenja vijećnice nacionalnim spomenikom u BiH ništa nije urađeno kako bi ona zaista bila zaštićena.
– Bez pomoći međunarodnih institucija i donatora u ovom trenutku teško možemo govoriti o tome da iz budžeta opštine izdvojimo toliko novca – istakao je.
Latinović je podsjetio da su lani dobili 40.000 maraka od Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, ali da je to nedovoljno za početak bilo kakvih radova.
– Dok čekamo donacije, nastojaćemo da parcijalno obnavljamo objekat i da ga stavljamo u funkciju. U staru zgradu opštine bismo mogli da premjestimo biblioteku, proširimo prostor Zavičajnog muzeja, te napravimo rezidenciju načelnika opštine za prijem delegacija – naglasio je Latinović.
Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini RS Zoran Adžić smatra da je za propadanje vijećnice isključivo odgovorna lokalna zajednica koja se, kako kaže, ne brine dovoljno o spomenicima, ali ni drugim zgradama značajnim za opštinu.
– Zbog nemara lokalne zajednice sada su ove vrijedne zgrade išarane i puštene da propadaju. Rekonstrukcija vijećnice započeta je prije nekoliko godina, a zatim obustavljena. Postavlja se pitanje da li će zbog toga biti potrebno ponovo obavljati radove koji su već završeni – upozorio je Adžić.
U lokalnoj upravi kažu da odgovornost za vandalizam i skrnavljenje spomenika vide u drugima, jer sa vandalima se ne može boriti lokalna zajednica već policija.
Istorija
Arheolog Bojan Vujinović kaže da je izgradnja stare zgrade opštine počela 1879, a završena 1880. godine.
– Zgrada stare Gimnazije građena je od 1893. do 1894. godine. Kao svojevrstan spomenik, vijećnica danas ne služi toj namjeni, dok je zgrada stare Gimnazije još u upotrebi, ali zahtijeva rekonstrukciju – rekao je Vujinović te dodao da je mali broj sačuvanih objekata koji su svjedoci jednog istorijskog perioda.
Glas Srpske